Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach

31.08.2017
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017r. mszą świętą o godzinie 9:15 w kościele parafialnym w Ciężkowicach. Po akademii inaugurującej nowy rok szkolny, uczniowie spotkają się z wychowawcami w klasach w następującym porządku:
klasa II A - sala 31
klasa II B - sala 34
klasa II C - sala 32
klasa III A - sala 27
klasa III B - sala 38
Wszystkie sale znajdują się na drugim poziomie.
Odwóz uczniów dojeżdżających 4.09.2017r. planowany jest około godz. 11:30
Zapraszamy uczniów i rodziców na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.

Admin

31.08.2017
Podręczniki

Podręczniki do klasy II i III gimnazjum będą wydawane uczniom w dn. 5 września 2017r. Proszę przynieść dodatkową reklamówkę na książki i ćwiczenia (łącznie 17 – 19 sztuk)

Bibliotekarz: G. Schabowska

27.06.2017
Burmistrz ufundował wycieczkę dla najlepszych uczniówNaszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Niepołomic.
W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach uczniowie uczestniczyli w pokazie astronomicznym, podczas którego mogli podziwiać gwiazdy i planety Układu Słonecznego. Te wyjątkowe zajęcia edukacyjne przybliżyły dzieciom i młodzieży podstawowe zagadnienia z dziedziny astronomii. Następnie uczniowie zwiedzili Zamek Królewski w Niepołomicach zwany „drugim Wawelem”. Uwagę przyciągał arkadowy dziedziniec oraz krużganki. Zainteresowaniem cieszyły się komnaty zamkowe, bogate w eksponaty myśliwskie i łowieckie. Atrakcyjny okazał się również pobyt w jedynym w Polsce Muzeum Fonografii. W siedmiu salach ekspozycyjnych uczniowie zapoznali się z historią fonografii, poznali zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku, ich historię oraz rozwój. Mieliśmy okazję poczuć klimat minionych epok. Integralną częścią ekspozycji jest sala odsłuchowa, w której zgromadzono ok. 2 tys. płyt winylowych. Tutaj uczniowie mieli możliwość odsłuchania wybranych przez siebie utworów muzycznych ze zgromadzonej kolekcji. Z Niepołomic udaliśmy się do Krakowa do Pink Bowling &Club, na kręgielnię z torami bowlingowymi. Dzieci i młodzież w bardzo atrakcyjny sposób spędziła tu czas, doskonaląc umiejętności w zakresie gry w kręgle. Po aktywnym wypoczynku udaliśmy się do McDonald’s, gdzie każdy z uczniów otrzymał ulubiony zestaw z frytkami i coca – colą. Powodzeniem kulinarnym cieszyły się McWrapy, Chicken strip oraz kurczak McNuggets. Zwieńczeniem naszego pobytu w Krakowie był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego mogliśmy podziwiać Wawel oraz zabytkową zabudowę miasta. Rejs okazał się doskonałą formą relaksu i odpoczynku po całodniowym wysiłku. Na zakończenie wycieczki uczniowie zakupili pamiątki oraz skosztowali krakowskich lodów. Myślę, że najcenniejszą pamiątką, którą przywieźli uczniowie, są niezwykłe wspomnienia i świadomość, że warto się uczyć i rozwijać, bo każdy sukces i osiągnięcie zostanie dostrzeżone i kto wie, może również w przyszłości, nagrodzone atrakcyjnym wyjazdem turystycznym.
Dziękujemy Burmistrzowi Gminy Ciężkowice Zbigniewowi Jurkiewiczowi za pokrycie wszelkich kosztów związanych z organizacją wyjazdu (autokaru, lodów, zestawów w McDonald’s, biletów wstępu do poszczególnych obiektów, w tym również do kręgielni). Dziękuję również nauczycielom, którzy zechcieli pierwsze dni wakacji spędzić na wycieczce, czuwając nad zdrowiem i bezpieczeństwem naszych uczniów.

W imieniu organizatorów – Anna Średniawa, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach

25.06.2017
Wyjazd do Krakowa

Uczniowie wyjeżdżający do Krakowa w dniu 27.06.2017, proszeni są o przyniesienie oświadczenia, które będzie zgodą na wyjazd. Oświadczenie powinno zawierać dane ucznia (imię i nazwisko, PESEL) oraz nr telefonu do rodzica. Wzór poniżej:

Wyrażam zgodę na wyjazd mojego /mojej syna/córki .....(imię i nazwisko, PESEL)........ do Niepołomic i Krakowa, organizowany przez Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach, w ramach nagrody ufundowanej przez Burmistrza Gminy Ciężkowice, jako nagrodę za szczególne osiągnięcia.
Numer telefonu do rodzica ..............
Podpis rodzica ............

oświadczenie

Admin

23.06.2017
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017Admin

23. 06.2017
Szanowni AbsolwenciDo kompletu dokumentów, które będziecie składali do wybranej przez was szkoły ponadgimnazjalnej z oryginałem świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginałem zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego, należy dołączyć kartę informacyjną. Można ją pobrać z naszej strony lub odebrać w sekretariacie. Poniżej nr telefonu do sekretariatu oraz link do pobrania dokumentu.

Tel.: 14 65 10 925
karta informacyjna

Admin

20.06.2017
„W cieniu skrzydeł Anioła”

20 czerwca br. w sali teatralnej Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice odbyła się uroczystość rozdania nagród w konkursach plastycznym i literackim o Aniołach. Były one skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów gminy Ciężkowice jako pokłosie wystawy Jerzego Koleckiego pt. „Anioły”. Imprezę uświetniła córka Artysty, plastyczka i pisarka, oraz chór Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, który przygotował na tę okoliczność krótki montaż słowno-muzyczny. Naszą szkołę reprezentowali czterej uczniowie w konkursie literackim "Anielskie Opowieści":
Sylwia Jamka (Ia) - praca pt. "Anioł Mądrości"
Martyna Udała (Ia) - praca pt. "Anioł Stróż"
Wiktoria Schabowska (Ic) - praca pt. "Anioł Dobrej Nadziei"
Jakub Gurgul (IIb) - praca pt. "Nawrócenie"
Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - Wiktoria Schabowska
II miejsce - Kinga Włudyka (Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej)
III miejsce - nie przyznano
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowy dyplom oraz upominek książkowy. Młodym literatom gratulujemy talentu i zachęcamy wszystkich uczniów PGC do konkursów polonistycznych w nowym roku szkolnym!

Wiktoria Schabowska

19.06. 2017
“Non scholae sed Vitae discimus”.
Burmistrz wyróżnił najlepszych uczniówMówi się, że przysłowia są mądrością narodów, gdyż w nich zawarta jest mądrość naszych przodków, którzy na podstawie długich obserwacji formułowali istotne prawdy życiowe. Jedno ze starych łacińskich przysłów mówi, że uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia. Myślę, że świadomi tego są tegoroczni laureaci i finaliści różnych konkursów i zawodów sportowych, którzy dnia 21.06.2017r. odebrali z rąk Burmistrza Gminy Ciężkowice P. Zbigniewa Jurkiewicza listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Zgodnie z regulaminem przyznawania uczniom nagród Burmistrza Gminy Ciężkowice komisja w składzie: Sekretarz Gminy Ciężkowice p. Beata Weron – Białas; Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Ciężkowicach p. Izabela Malinowska;
Dyrektor Administracji Samorządowej Placówek Oświatowych w Ciężkowicach p. Anna Zagała rozpatrzyła wnioski dyrektorów o Nagrodę Burmistrza dla uczniów wybitnie zdolnych. Burmistrz Gminy Ciężkowice p. Zbigniew Jurkiewicz przyznał następujące nagrody:
Za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie naukowej nagrodę specjalną otrzymali:
Albert Majcher – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach:
Laureat Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów. Opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Bajorek średnia ocen – 5,27
Uczeń otrzymał laptop ufundowany przez Burmistrza Gminy Ciężkowice
Maria Trela – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach:
Finalistka Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów. Opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Bajorek
Finalistka Małopolskiego Konkursu Historycznego dla Gimnazjalistów. Opiekun dydaktyczny p. Marta Hołda
Finalistka etapu wojewódzkiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Bajorek
III miejsce w XVII Pikniku Geograficznym. Opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Bajorek
średnia z egzaminu gimnazjalnego 91%
średnia ocen na świadectwie ukończenia szkoły – 5,44
Uczennica otrzymała tablet ufundowany przez Burmistrza Gminy Ciężkowice.
Za wybitne wyniki w nauce Nagrodę Burmistrza Gminy Ciężkowice otrzymali:
Andrzej Trela – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
- Finalista Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów,
- Finalista etapu wojewódzkiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Bajorek.
Kamil Szydłowski – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
– Finalista Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów, - Finalista etapu wojewódzkiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe”,
- III miejsce w XVII Pikniku Geograficznym. Opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Bajorek.

źródło artykułu13.06.2017
Konkurs „Na Najpiękniejszy Zeszyt Gimnazjum” rozstrzygnięty !!!Dnia 13. 06. br. zainteresowani uczniowie przedłożyli do pokoju nauczycielskiego swoje zeszyty do języka polskiego. Jury w składzie: p. A. Pierz, p. M. Brataniec, p. J. Dziuban, p. G. Schabowska i p. L. Ostrowska (organizatorka) oceniało zeszyty biorąc pod uwagę: - systematyczność notatek, - kształt i staranność pisma, - bezbłędną ortografię oraz szczególne walory estetyczne. Spośród 19 zeszytów za najpiękniejsze uznano:
I m. Karolina Tabaszewska kl. 2 b
II m. Daria Baniak kl. 1 c
III m. Jacek Wantuch kl. 2 b
Rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 19 czerwca. W tym samym dniu również dyplomy otrzymali uczniowie za osiągnięcia sportowe.
organizator: L. Ostrowska

13.06.2017
„APLAUZ dla Dominiki”

13 czerwca br. w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie odbyło się podsumowanie V edycji Artystycznego Przeglądu Lawiny Animuszu, Uczucia , Zdolności „APLAUZ”. Organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Tarnowa oraz Zespół Szkół im. Szczepanika w Tarnowie.
Bieżąca edycja „APLAUZU” obejmowała 3 konkursy:
• plastyczny- na plakat promujący imprezę,
• fotograficzny- na najciekawsze zdjęcie o dowolnej tematyce
• konkurs piosenki polskiej
Konkursy były kierowane do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu tarnowskiego.
Dominika Myśliwiec w kategorii plastycznej zajęła I miejsce, a jej praca została wykorzystana w formie plakatu do promocji imprezy. Dominika została również zgłoszona do konkursu muzycznego, jednak próby w szkole muzycznej w Domosławicach uniemożliwiły jej udział w tej rywalizacji. Zastąpiła ją w ostatniej chwili Wiktoria Schabowska. Jej występ stał na wysokim poziomie, lecz musiała ona uznać wyższość licealistów, którzy zgarnęli wszystkie nagrody w konkursie.
Gratulujemy Dominice wielkiego sukcesu, a Wiktorii debiutu na dużej scenie.

Gabriela Schabowska

06.06.2017
Sprawozdanie z uroczystego rozdania nagród w IX Gminnym Konkursie Matematycznym Miłośnicy Matematyki6 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Gminnym Konkursie Matematycznym Miłośnicy Matematyki, którego finał odbył się 16 maja 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych w Bruśniku.
Uroczystość miała miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Ciężkowicach; wzięli w niej udział Pan Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz, dyrektorzy szkół, nauczyciele matematyki oraz nagrodzeni uczniowie. Konkurs ten miał w bieżącym roku już IX edycję; jest on przeprowadzany w dwóch głównych kategoriach- dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz dla klas I- III gimnazjum.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 przemową organizatorki Pani Anny Maślanki i Pana Burmistrza. Nagrody, które otrzymali laureaci konkursu, okazały się bardzo cenne- tablety, smartphony i nowoczesne kalkulatory, których fundatorem był Zbigniew Jurkiewicz oraz ZSP w Bruśniku.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach zdobyli następujące miejsca:
w kategorii klas I • I miejsce - Kacper Kamiński - klasa Ib
• III miejsce - Wiktoria Schabowska - klasa Ic
w kategorii klas II • II miejsce - Julia Raczniak - klasa II b
w kategorii klas III • II miejsce - Albert Majcher- klasa III b
Po rozdaniu nagród wszyscy we wspaniałej atmosferze usiedli razem przy stole, rozmawiali i zajadali smakołyki.
Zwycięzcom gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki oraz innych przedmiotów!

Albert Majcher - uczeń klasy III b

05.06.2017
Dzień Dziecka na sportowo

02.06.2017
Dzień Matki w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach„Bóg nie może być wszędzie, więc wynalazł Matkę” /M.Arnold/
Powyższe motto towarzyszyło tegorocznej uroczystości zorganizowanej 02.06. 2017r. z okazji Dnia Matki w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach. Zdarzenie niecodzienne, pełne ciepłych, wzruszających słów, ujmujących wykonań artystycznych oraz życzeń płynących z głębi serca. Na uroczystości tej samorząd gminny reprezentował Przewodniczący Rady Gminy p. Zdzisław Szczerba, który również dołączył życzenia wszelkiej pomyślności.
Dziękujemy Wam, Drogie Mamy za zaszczycenie nas swoją obecnością, tak ważną w tym wyjątkowym dniu. Dziękuję również Gronu Pedagogicznemu za zaangażowanie w przygotowanie tego wzruszającego spotkania; szczególnie p. Józefie Jachymczyk, p. Marcie Hołdzie, p. Dianie Piotrowskiej, p. Annie Pierz, p. Joannie Dziuban, p. Jadwidze Patyk, p. Irenie Muzyk, p. Dorocie Kotul, p. Arturowi Hołdzie, p. Katarzynie Hołdzie i p. Małgorzacie Ciepieli.
Podziękowania kieruję również pod adresem naszych utalentowanych uczniów, którzy po raz kolejny pokazali, że są odpowiedzialni, kreatywni i twórczy w działaniu.

Anna Średniawa –Dyrektor PG w Ciężkowice

31.05.2017
„Rozwinąć skrzydła”21 maja 2017r. w Domu Kultury w Łużnej odbyła się gala rozdania nagród laureatom konkursów przeprowadzonych w ramach przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła- pamiętając o przeszłości”, realizowanego od 4 lat przez Zespół Szkół w Łużnej. W tym roku Honorowy Patronat nad projektem objęli Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak oraz Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok. Przedsięwzięcie było adresowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu gorlickiego, nowosądeckiego, tarnowskiego oraz miasta Nowy Sącz i miasta Tarnów. Łącznie we wszystkich konkursach wzięło udział 396 uczniów z 93 szkół.
W kategorii gimnazjów przeprowadzono 3 konkursy; wszystkie dotyczyły tematyki patriotycznej i nosiły wspólny tytuł: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród- drogi Polaków do niepodległości”. Nasi uczniowie wzięli udział we wszystkich konkurencjach, doskonale reprezentując naszą szkołę.
W konkursie wiedzy o powstaniach narodowych wystąpili: Martyna Udała, Alicja Wiatr oraz Kacper Kamiński. Po I etapie zmagań spośród 81 uczestników jury wytypowało 12 uczniów, którzy przystąpili do II etapu; wśród nich znalazły się obie nasze uczennice. Ostatecznie Martyna Udała zajęła II miejsce, zaś Alicja Wiatr- VI.
Do konkursu plastycznego została zgłoszona praca Natalii Leśniak, która również zdobyła II miejsce (na 55 nadesłanych na konkurs).
Drugie miejsce przypadło także Wiktorii Schabowskiej w konkursie literackim; jej jednoaktówka pt. „W imię wolnej Polski” została wyróżniona spośród 40 ocenianych. Warto dodać, że oprócz nagrodzonej pracy naszą szkołę reprezentowały 2 inne sztuki: „Młyn” Marty Piszczek oraz „W obronie polskości” Sylwii Jamki.
Laureatki otrzymały cenne nagrody ufundowane przez Patronów Honorowych i sponsorów; na galę ich wręczenia zaproszono również rodziców i nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursów. Podczas uroczystości panowała podniosła atmosfera, którą stworzyli uczniowie oraz absolwenci Zespołu Szkół w Łużnej, prezentujący montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej.
Jak wiadomo- sukces uskrzydla. Gratulujemy osiągniętego sukcesu i życzymy jeszcze wyższych lotów w kolejnych konkursach!

Gabriela Schabowska

23.05.2017r.
Ciężkowice – Powiatowy Finał Piłki NożnejNa trzecim miejscu w powiecie zakończyła nasza szkoła rozgrywki gimnazjalne w najbardziej rozpowszechnionej z gier drużynowych dyscyplinie. Po wygraniu dwóch etapów rozgrywek (gminne, półfinałowe) zostaliśmy gospodarzami turnieju finałowego. System gimnazjady jest tak skonstruowany, że w finale spotykają się po dwie najlepsze drużyny z części północnej (Żabno, Wierzchosławice) i południowej powiatu (Ciężkowice, Pleśna). Sam turniej stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Po umiejętnościach technicznych jak i taktycznych widać było, że każda drużyna posiada w swoich składach piłkarzy regularnie trenujących w klubach sportowych.
Szczegółowe wyniki i tabela: ...

20.05.2017
Niezapomniana wycieczka do czeskiej Pragi …W dn. 17 – 19. 05. 2017 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach wraz ze swoimi opiekunami wyjechali na długo oczekiwaną wycieczkę do Morawskiego Krasu i stolicy sąsiedniego kraju – Pragi. Trasa wiodła przez Park Krajobrazowy położony w Morawskim Krasie. Tam zwiedzaliśmy przepiękną Jaskinię Punkvi oraz płynęliśmy łodziami podziemnymi meandrami rzeki. Niezapomniane wrażenia dostarczyła nam malownicza przepaść zwana "Macocha". Wieczorem dotarliśmy do hotelu "Juno" i tam zjedliśmy smaczny posiłek.
Atrakcje tego dnia zakończył spacer – Praga nocą. Kolejne 2 dni upłynęły nam interesująco na zwiedzaniu najpiękniejszych zabytków Pragi, m.in. Zamku Królewskiego, uroczej Złotej Uliczki, Mostu Karola, Rynku Starego Miasta oraz wielu innych atrakcyjnych obiektów przewidzianych w harmonogramie wycieczki. Niezwykłych wrażeń dostarczył nam spektakl światło – dźwięk pt. "Kriżikowe fontanny".
Po intensywnie przeżytych 3 dniach wróciliśmy do Polski pełni wrażeń. W naszej pamięci na zawsze pozostanie Praga ze swoimi eleganckimi zabytkami, smacznymi lodami i niesamowitym upałem …

Liliana Ostrowska

16.05.2017
Wyniki Międzygminnego Turnieju dla Gimnazjalistów
„Let’s go… z językami dookoła świata”1. Konkurs języka angielskiego „Let’s go…z angielskim przez świat”
A. Indywidualnie:
I miejsce - Zuzanna Murczek - Zespół Szkół w Chojniku
II miejsce - Sylwia Kaczmarek - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastrzębi
III miejsce - Karolina Kochan - Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie

B. Drużynowo:
I miejsce - Zespół Szkół w Chojniku - 10 punktów turniejowych
II miejsce - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach - 9 punktów turniejowych
III miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastrzębi - 8 punktów turniejowych

2. Konkurs plastyczny „Warto uczyć się języków!
I miejsce - Wiktoria Gubała- Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie - 10 punktów turniejowych
II miejsce - Karolina Majerska - Zespół Szkół w Chojniku - 9 punktów turniejowych
III miejsce - Natalia Haraf - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastrzębi- 8 punktów turniejowych

3. Konkurs na prezentację multimedialną „Wirtualny spacer po stolicy…”
I miejsce- Gabriela Mastalerz- Gimnazjum Publiczne im. Św. Stanisława Kostki w Bruśniku - 10 punktów turniejowych
II miejsce- Krystian Włodek- Zespół Szkół w Chojniku - 9 punktów turniejowych
III miejsce - Dawid Dyl - Gimnazjum im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Regina II w Rzepienniku Biskupim - 8 punktów turniejowych

4. Konkurs piosenki obcojęzycznej „Z piosenką dookoła świata”
I miejsce - Wiktoria Schabowska - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach - 10 punktów turniejowych
II miejsce - Natalia Kucharska - Gimnazjum Publiczne im. św. Stanisława Kostki w Bruśniku - 9 punktów turniejowych
III miejsce - Veronica Becheanu - Gimnazjum Publiczne im. Orląt Lwowskich w Gromniku - 8 punktów turniejowych
IV miejsce - Paulina Kubik - Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie - 7 punktów turniejowych

5. Konkurs „Festiwal państw”
I miejsce - Małgorzata Myszor, Natalia Gąsior, Krzysztof Furtak- Zespół Szkół Publicznych im. św. Jana Kantego w Zborowicach - 10 punktów turniejowych
II miejsce - Beata Zając, Kinga Włudyka, Łukasz Gwóźdź - Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej - 9 punktów turniejowych
III miejsce - Natalia Hering, Maria Kwaśna, Jakub Gąsior - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach - 8 punktów turniejowych

6. Klasyfikacja ogólna szkół:
I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach - 39 punktów turniejowych
II miejsce - Zespół Szkół w Chojniku - 37 punktów turniejowych
III miejsce - Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie - 31 punktów turniejowych

Uwaga! Protokoły z wynikami poszczególnych uczniów reprezentujących daną szkołę w konkursach oraz protokół z wynikiem danej szkoły w klasyfikacji ogólnej będą dostępne do wglądu na terenie Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach do 26 maja 2017r. Zapraszamy zainteresowanych w godzinach pracy szkoły.
Dziękujemy wszystkim szkołom za udział w naszym Turnieju. Uczniom i Nauczycielom gratulujemy sukcesu oraz życzymy dalszych osiągnięć na polu naukowym i artystycznym. Zapraszamy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć!

Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach Anna Średniawa

15.05.2017
Rozdanie dyplomów za udział w „Let’s go… z językami dookoła świata”Pani dyrektor uroczyście wręczyła dyplomy za udział w konkursie „Let’s go… z językami dookoła świata”. Nie zabrakło przy tym gratulacji i wyrazów uznania za włożony trud i poświęcony czas. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu kolejny raz nasz szkoła świeciła sukces. W gronie odbierających dyplomy byli zarówno uczniowie klas pierwszych, drugich jak i trzecich. Dziękujemy i życzmy dalszych sukcesów.

Admin

15.05.2017
Ciężkowice, Zborowice - Powiatowy Półfinał Piłki NożnejW olbrzymim upale blisko setka gimnazjalistów (8 drużyn) walczyła w turnieju piłki nożnej rozgrywanym na sztucznych murawach w Ciężkowicach i Zborowicach. W tak ciężkich warunkach wyśmienicie spisała się nasza reprezentacja, która to pewnie awansowała do dalszego etapu. Po wygraniu rozgrywek grupowych i zajęciu pierwszego miejsca (gr. A) w meczu półfinałowym turnieju rozgromiła reprezentację Czermnej (gr. B) i wraz z reprezentacją Pleśnej awansowała do finału powiatu.
Wyniki:
Gr. A (TKKF Ciężkowice)
Ciężkowice – Siedliska 2:0 (Nowak , Wantuch)
Pleśna – Zakliczyn 3:2
Pleśna – Ciężkowice 1:2 (Szczerba, Janas)
Zakliczyn – Siedliska 6:0
Ciężkowice – Zakliczyn 3:0 (Szczerba x2, Włudyka)
Siedliska – Pleśna 2:5
Gr. B (Orlik Zborowice)
Lubcza – Gromnik 0:3
Olszyny – Czermna 0:4
Olszyny – Lubcza 1:3
Czermna – Gromnik 1:4
Lubcza – Czermna 0:3
Gromnik – Olszyny 10:1
Mecze półfinałowe turnieju:
(1A) Ciężkowice – (2B) Czermna 5:0 (Szczerba x4, Włudyka)
(2A) Pleśna – (1B) Gromnik 7:3
Awans do finału powiatu: Ciężkowice, Pleśna
Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach reprezentowali: Wilga Adrian, Szczerba Konrad, Jasiński Kamil, Laska Kamil, Padoł Michał, Włudyka Arkadiusz, Nowak Jakub, Jakub Gąsior, Janas Dawid, Wantuch Jacek, Gurgul Kamil.

Rafał Galas

10.05.2017
Lista Laureatów Konkursów I dnia Turnieju „let’s go!”
(kolejność alfabetyczna)Konkurs języka angielskiego „Z angielskim przez świat”:
Kaczmarek Sylwia – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II Jastrzębi
Kochan Karolina – Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie
Murczek Zuzanna – Zespół Szkół w Chojniku

Konkurs plastyczny „Warto uczyć się języków”:
Gubała Wiktoria – Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie
Haraf Natalia – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastrzębi
Majerska Karolina – Zespół Szkół w Chojniku

Konkurs na prezentację multimedialną „Wirtualny spacer po stolicy…”:
Dyl Dawid – Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Regina II
Mastalerz Gabriela – Gimnazjum Publiczne im. św. Stanisława Kostki w Bruśniku
Włodek Krystian – Zespół Szkół w Chojniku

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na II dzień Turnieju - jako gości podczas konkursów artystycznych oraz po odbiór dyplomów i nagród!

Program dnia ...
Anna Średniawa - dyrektor PGC

9.05.2017
Zborowice – Gminne zawody piłki nożnejW chłodny, wietrzny dzień przyszło rywalizować męskiej drużynie PG Ciężkowice w Gminnej Gimnazjadzie piłki nożnej. Na orliku w Zborowicach zameldowało się cztery drużyny reprezentujące szkoły z terenu gminy. Był to udany turniej dla naszego zespołu, który po bardzo dobrej grze pewnie go wygrał i będzie reprezentował gminę w zawodach powiatowych.
Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach reprezentowali: Wilga Adrian, Szczerba Konrad, Jasiński Kamil, Laska Kamil, Padoł Michał, Włudyka Arkadiusz, Nowak Jakub, Jakub Gąsior, Janas Dawid, Wantuch Jacek, Gurgul Kamil
Wyniki:
Jastrzębia – Pławna 0:0
Ciężkowice – Zborowice 4:0
Ciężkowice – Jastrzębia 0:0
Pławna – Zborowice 2:1
Jastrzębia – Zborowice 3:0
Ciężkowice – Pławna 2:0
Tabela:
1m. Ciężkowice 7pkt.
2m. Jastrzębia 5pkt.
3m. Pławna 4pkt.
4m. Zborowice 0pkt

Rafał Galas

8.05.2017
Program wycieczki do Morawskiego Krasu i Pragi w dniach 17.05.17 – 19. 05.171 Dzień - 17.05.17 Wyjazd z Ciężkowic o godz. 5:30 sprzed Remizy Strażackiej w Ciężkowicach, przejazd przez przejście graniczne w Cieszynie. Przyjazd do Skalnego Młynu w Morawskim Krasie –Parku Krajobrazowego położonego na obszarze 100 km2 z ponad 1 000 jaskiń - na godz. 12.00, cd...
Dorota Kotul

5. 05.2017
Finaliści konkursu ‘’Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski’’Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach brali udział w ogólnopolskim konkursie przyrodniczym „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” Po etapie szkolnym wyłoniła się 4-osobowa drużyna w składzie: Maria Trela, Andrzej Trela, Szydłowska Agnieszka, Szydłowski Kamil, która reprezentowała szkołę na etapie parkowym w Tarnowie. W dniu 24 marca 2017roku drużyna wygrała etap powiatowy i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. 5 maja 2017 roku odbył się etap wojewódzki. Gimnazjaliści zmagali się z testem obejmującym zakres nauczania geografii i biologii w gimnazjum, zadaniami o parkach krajobrazowych małopolski oraz rozpoznaniem na fotografii 15 gatunków roślin i 15 gatunków zwierząt. Ciężkowiccy gimnazjaliści wykazali się ogromną wiedzą i zostali finalistami tegoż konkursu. Gratuluję wiedzy i umiejętności.

Bajorek Małgorzata

25.04.2017r. – Gromnik
Podsumowanie Turnieju Sportowo-Profilaktycznego „Młodzi i Bezpieczni”25 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku podczas dnia otwartego szkoły, nastąpiło podsumowanie II Międzypowiatowego Turnieju Sportowo-Profilaktycznego „Młodzi i Bezpieczni”. W turnieju rozegranym 24 marca udział wzięła reprezentacja Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach, która w końcowej klasyfikacji zajęła drugie miejsce. Nasi uczniowie podczas uroczystej gali odebrali pamiątkową statuetkę dla drużyny. Każdy z uczestników otrzymał również nagrodę rzeczową. Dodatkowo nagrodę indywidualną odebrała Klaudia Dziuban, która w teście wiedzy uzyskała najlepszy wynik spośród wszystkich startujących uczniów. Równolegle z turniejem odbywał się konkurs plastyczny o tematyce związanej ze sportowym aspektem zdrowego stylu życia. Nagrodę dla zwyciężczyni w tym konkursie uzyskała Natalia Leśniak, a wyróżnienie otrzymała Sylwia Jamka.
Joanna Dziuban

24.04.2017
Aneks do Turniej dla Gimnazjalistów „Let’s go… z językami dookoła świata"W związku z pytaniami kierowanymi przez uczestników Turnieju „Let’s go!” do organizatora podajemy uzupełnienia lub wyjaśnienia wcześniejszych zapisów:
Konkurs na plakat promujący naukę języków obcych - na plakacie mogą być umieszczone napisy, hasła w dowolnym języku/-ach
Konkurs piosenki obcojęzycznej - zwracamy uwagę na kryterium „wybór piosenki związanej z kulturą danego narodu”, czyli w wyborze należy kierować się nie modą, popularnością wykonawcy lub utworu, ale zwrócić ...
Gabriela Schabowska

24.04.2017
Konsultacje indywidualne

W poniedziałek o godzina 16.00 zapraszamy na konsultacje. Ponadto o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie organizacyjne w sprawie wycieczki do Pragi.
Admin

20.04.2017
„Nad morzem-w Jastrzębiej Górze”W załączniku do pobrania publikujemy program zielonej szkoły dla gimnazjalistów, którzy wyjeżdżają do Jastrzębiej Góry w dniach 27.04. - 06.05.2017


program
Bajorek Małgorzata19.04.2017
Egzamin gimnazjalny trwaEgzamin w klasie trzeciej gimnazjum obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: ‎ 1. humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego,
2. matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki,
3. z języka obcego nowożytnego.‎
Gimnazjalista przystępuje do egzaminu z języka, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.‎Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek ‎przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku.‎
www.cke.edu.pl

13.04.2017
Życzenia świąteczneAby cud zmartwychwstania Jezusa
był Waszym udziałem
Waszym osobistym cudem...
Niech miłość, radość i dobro
zawsze będą obecne w Waszym życiu

- tego życzą z okazji Świąt Wielkanocnych

Nauczyciela Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach
z Dyrektorem Szkoły

12.04.2017
Przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna obejmuje 13, 14 i 18 kwietnia 2017r. Dni te są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Ponadto uczniowie klas trzecich po świętach w kolejne dni: środę, czwartek i piątek (19, 20, 21) przystępują do egzaminu gimnazjalnego, zatem aby zapewnić im właściwe warunki do pracy uczniowie klasy pierwszej i drugiej mają dodatkowe dni wolne od zajęć lekcyjnych.
Admin

11.04.2017
Lista wylosowanych państw w I Międzygimnazjalnym Turnieju dla Gimnazjalistów „Let’s go… z językami dookoła świata”

Anglia – Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej
Australia --------------------------------------------
Austria – Zespół Szkół Publicznych w Bruśniku
Indie – Gimnazjum Publiczne w Zespole Szkół w Chojniku
Irlandia – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastrzębi
Kanada -----------------------------------------------
Niemcy – Gimnazjum Publiczne w Siemiechowie
Nowa Zelandia – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
Republika Południowej Afryki – Zespół Szkół Publicznych im. Św. Jana Kantego w Zborowicach – Gimnazjum Publiczne
Szkocja----------------------------------------------------
Stany Zjednoczone - Gimnazjum im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Regina II w Rzepienniku Biskupim
Szwajcaria – Zespół Szkół, Gimnazjum Publiczne im. Orląt Lwowskich w Gromniku
Walia – Zespół Szkół Publicznych w Turzy
Anna Średniawa - dyrektor PGC

7.04.2017
Katyń, Smoleńsk


6.04.2017
Rekolekcje wielkopostne 2016/2017Rekolekcje wielkopostne odbędą się w kościele parafialnym w Ciężkowicach od 10 do 12 kwietnia 2017r. Uczniowie uczestniczą tylko w nauce rekolekcyjnej w kościele, nie ma zajęć dydaktycznych w szkole. Rozpoczęcie w poniedziałek od godziny 8.00 do 10.30. Przed godziną 8.00 ministranci będą rozdawać obrazki, a po Mszy świętej nauczyciele sprawdzą listę obecności według załączonego planu.
Poniedziałek
Klasa I a – Irena Muzyk
Klasa I b – Józefa Jachymczyk
Klasa I c – Joanna Dziuban
Klasa II a – Małgorzata Brataniec
Klasa II b – Anna Jackowska
Klasa III a – Marta Hołda
Klasa III b – Krystyna Żaba
Wtorek
Klasa I a – Dorota Kotul
Klasa I b – Małgorzata Ciepiela
Klasa I c – Diana Piotrowska
Klasa II a – Małgorzata Brataniec
Klasa II b – Rafał Galas
Klasa III a – Jadwiga Patyk
Klasa III b – Gabriela Schabowska
Środa
Klasa I a – Dorota Kotul
Klasa I b – Małgorzata Ciepiela
Klasa I c – Joanna Dziuban
Klasa II a – Irena Muzyk
Klasa II b – Katarzyna Hołda
Klasa III a – Rafał Galas
Klasa III b – Krystyna Żaba
W czasie trwania nauk rekolekcyjnych zmienia się rozkład jazdy autobusów. Prosimy o dokładne zapoznanie się wszystkich zainteresowanych.
7. 20 Przedmieście I przystanek
7.30 Ostrusza I przystanek
7.40 Turza +przedszkole Ostrusza na 8.00
7.05 Kipszna, Bogoniowice
Odwozy z Rynku o godzinie 10.30
Admin

05. 04. 2017
Konkurs recytatorski „W śmiechu jest całe bogactwo”Dnia 05. 04. 17 r. odbył się w CKZiU w Tuchowie III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ W śmiechu jest całe bogactwo” . Uczestnikami byli uczniowie gimnazjów oraz szkół licealnych położonych w sąsiedztwie Tuchowa. Reprezentantka PGC ucz. kl. Ic Eliza Trela zdobyła zaszczytne II m. Życzymy dalszych sukcesów!

Opiekun: L. Ostrowska
4.04.2017
Czekamy na Wielkanoc…Członkowie Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole, jak co roku, prowadzili sprzedaż baranków wielkanocnych i paschalików wspomagając w ten sposób pracę i działalność oddziału parafialnego.
Ponadto w tym roku postanowiliśmy przygotować szczególne kartki z życzeniami wielkanocnymi dla osób starszych i samotnych z naszej parafii. Szczególne dlatego, iż zostały zaprojektowane i wykonane własnoręcznie przez uczniów, którzy z zaangażowaniem poświęcili swój czas wolny na ich przygotowanie i przekazanie naszym podopiecznym.
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wspomagali nasze działania i życzę błogosławionych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
Opiekun Koła: Diana Piotrowska

1.04.2017
Laureat i finaliści Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla gimnazjalistówSukces uczniów Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach W roku szkolnym 2016/2017 Laureatem Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla gimnazjalistów został Albert Majcher –uczeń klasy IIIB. Uzyskał on wymagane 90% punktów na etapie wojewódzkim tegoż konkursu. Albert wykazał szczególne zainteresowanie tematami związanymi z geografią Polski, świata oraz procesami geologicznymi kształtującymi powierzchnię Ziemi. Wykazał się umiejętnościami matematycznymi, twórczego myślenia oraz wykorzystaniem wiedzy do rozwiązywania trudnych zadań problemowych.Finalistami tego konkursu zostali: Kamil Szydłowski uczeń klasy IIB – 89%, Maria Trela uczennica kl IIIA – 87%, Andrzej Trela uczeń klasy IIB- 84% . Tak więc czworo uczniów naszego gimnazjum wykazało się nieprzeciętną wiedzą i bardzo wysokimi umiejętnościami . Swój sukces zawdzięczają swojej inteligencji oraz bardzo ciężkiej pracy włożonej w studiowanie literatury geograficznej oraz ćwiczenie i doskonalenie umiejętności geograficznych. 7 miesięcy poświęcili geografii. Zapewne zdobyte doświadczenia będą pomocne na kolejnym etapie edukacyjnym dla Marii i Alberta, natomiast Kamil i Andrzej mają szansę sięgnąć po najwyższy tytuł w przyszłym roku szkolnym. Jako opiekun dydaktyczny uczniów cieszę się z ich osiągnięć, życzę im sukcesów w realizacji życiowych planów i mam nadzieję, że ich trud włożony w naukę zostanie doceniony. Dla podkreślenia rangi sukcesu gimnazjalistów powołam się na statystykę w konkursie na etapie szkolnym w województwie wzięło udział 3108 gimnazjalistów- 04.11.2016 Do rejonu zakwalifikowało się 611 gimnazjalistów -12.01.2017 Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 204 gimnazjalistów-10.03.2017 Ostatecznie Finalistami zostało 159 a Laureatami 45 gimnazjalistów Uczeń gimnazjum, który legitymuje się: tytułem laureata konkursu przedmiotowego lub finalisty konkursu przedmiotowego ma zagwarantowane następujące uprawnienia:
1. Przyjęcie w pierwszej kolejności do: trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum, branżowej szkoły I stopnia.
2. Otrzymanie z danych zajęć edukacyjnych najwyższej pozytywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej. Uczeń, który uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną.
3. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym, jest zwolniony z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Zwolnienie z danego zakresu części pierwszej lub z danego zakresu części drugiej egzaminu gimnazjalnego, jak również z części trzeciej (na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym) jest równoznaczne z uzyskaniem z danego zakresu lub trzeciej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku.
Podstawa: art. 149 ust. 4, art. 155 ust. 4, art. 165 ust. 3 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe
Małgorzata Bajorek

30.03.2017
Uczniowie gimnazjum w KrakowieDn. 30.03.2017 r. uczniowie kl. drugich i pierwszych wybrali sie na długo oczekiwaną wycieczkę do Teatru i. J. Słowackiego w Krakowie. Opiekę nad nimi sprawowały p. wychowawczynie oraz polonistki - p. G. Schabowska i organizatorka wyjazdu - p. L.Ostrowska. Wyjazd w strugach deszczu nie przestraszył nikogo. Od godz. 9 .10 rozpoczęliśmy zwiedzanie Katedry na Wawelu, następnie wyszliśmy na wieżę Dzwonu Zygmunta - wielu wycieczkowiczów zapragnęło dotknąć serca dzwonu, inni podziwiali piękną panoramę Krakowa. Po zwiedzeniu Krypty Grobów Królewskich oraz Krypty Srebrnych Dzwonów z sarkofagami Marszałka Piłsudzkiego oraz pp. Kaczyńskich uczniowie skierowali się Traktem Królewskim w stronę Rynku, przez ul.Floriańską do Teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl W. Szekspira ,, Romeo i Julia ". Uczniom i opiekunkom podobała się uwspółcześniona wersja słynnej tragedii oraz sam stylowy gmach teatru z przepychem oryginalnych wnętrz. Po spektaklu przez Bramę Floriańską przeszliśmy obok Barbakanu, aby dłużej zatrzymać się obok Pomnika Grunwaldzkiego na pl. Matejki, ufundowanego przez słynnego kompozytora i premiera I. J. Paderewskiego. Następnie udaliśmy się do Galerii Krakowskiej na odpoczynek połączony z posiłkiem. Zgodnie z planem pożegnaliśmy prastary Kraków ok. 17. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na krótko w Brzesku w Mc Donaldzie. Pełni wrażeń wróciliśmy do Ciężkowic ok. 19.30.
L. Ostrowska

28.03.2017 – Pleśna
Półfinał Powiatu w Piłce ręcznejWe wtorek 28 marca w Pleśnej odbył się turniej półfinałowy piłkarzy ręcznych. W dwóch, trzy zespołowych grupach walczyli przedstawiciele sześciu gmin południowej części powiatu. Nasza drużyna po awansie z grupy z drugiego miejsca przegrała w meczu dającym przepustkę do finałów powiatowych z reprezentacją Tuchowa. Osłabioną brakiem trzech zawodników reprezentację Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach tworzyli: Jasiński Kamil, Wilga Adrian, Włudyka Arkadiusz, Nowak Jakub, Gąsior Jakub, Laska Kamil, Padoł Michał, Woźniak Kamil, Wantuch Jacek, Florek Adrian (nieobecni: Gomułka Piotr, Szczerba Konrad, Kwaśniak Rafał)
Wyniki:
Gr. A
Szerzyny – Ciężkowice 4:4
Szerzyny – Pleśna 6:13
Ciężkowice – Pleśna 3:9
Gr. B
Tuchów – Ryglice 9:2
Tuchów – Gromnik 13:9
Ryglice – Gromnik 9:9
Mecze półfinałowe turnieju:
Pleśna – Ciężkowice 7:3
Tuchów – Gromnik 11:9
Rafał Galas

24.03.2017r. – Gromnik
II Międzypowiatowy Turniej Sportowo – Profilaktyczny „Młodzi i Bezpieczni”24 marca w Gromniku odbył się II Międzypowiatowy Turniej Sportowo – Profilaktyczny „Młodzi i Bezpieczni organizowany przez miejscowy Zespół Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych. Patronat nad imprezą objęli: Małopolski Kurator Oświaty, Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Komenda Miejska Policji w Tarnowie. W rywalizacji udział wzięła reprezentacja Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach w składzie; Klaudia Dziuban, Marta Piszczek, Albert Majcher, Arkadiusz Włudyka, Michał Padoł i Piotr Gomułka.Turniej miał charakter rywalizacji gimnazjalnych drużyn, a składały się na niego trzy konkurencje. Pierwszą z nich był test wiedzy, z którym musiał się zmierzyć każdy z sześciu zawodników drużyny. Test składał się z 30 zadań zamkniętych obejmujących zagadnienia z wiedzy o społeczeństwie, pierwszej pomocy, przepisów ruchu drogowego oraz edukacji dla bezpieczeństwa. Tę część rywalizacji wyraźnie wygrała nasza drużyna przed reprezentacją Gromnika. W drugiej części zmagań drużyny podzieliły się na trzyosobowe grupy, z których jedna pokonywała policyjny tor przeszkód druga natomiast uczestniczyła w konkursie strzeleckim z karabinka pneumatycznego. W rywalizacji na torze przeszkód nasza szkoła została sklasyfikowana na drugim miejscu ustępując pola jedynie Gromnikowi. Podobna sytuacja miała miejsce na strzelnicy. Po zsumowaniu wszystkich punktów zwycięstwo w końcowej klasyfikacji przypadło zespołowi Gimnazjum z Gromnika, a nasza szkoła zajęła drugie miejcie ze stratą zaledwie sześciu punktów. Poziom tegorocznej rywalizacji był wyższy w porównaniu do pierwszej edycji turnieju, o czym świadczy fakt, że nasza szkoła zgromadziła w sumie więcej turniejowych punktów niż przed rokiem, kiedy to PG Ciężkowice wygrało turniej.
Joanna Dziuban

23.03.2017
Eliminacje w szkolnym konkursie piosenkiW czwartek 23 marca 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje konkursu piosenki językowej. Eliminacje te były 1 etapem międzygminnego konkursu językowego „Let´s go”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum w kategoriach:
1. Soliści: - Wiktoria Schabowska - I C
- Sandra Kwaśny - I C
- Magdalena Tabaszewska - I C
- Dominika Myśliwiec - III A
2. Duet: - Wiktoria Schabowska i Żaneta Gaj
W etapie szkolnym zwyciężyła Wiktoria Schabowska z utworem „Russkaja Razdolnaja” Anny German i będzie reprezentować naszą szkołę podczas finału konkursu „Let´s go” 11 maja 2017r. Życzymy powodzenia.

Artur Hołda


22.03.2017
Wywiadówka

27 marca 2017r., w poniedziałek zapraszamy na zebranie wywiadowcze. Rozpoczęcie o godzinie 16.00, następnie o godzinie 17.00 w sali geograficznej pani M. Bajorek przekaże informacje w sprawie wycieczki do Pragi. Podczas zebrania młodzież zaprasza na kiermaszu kartki wielkanocnej.
Admin

I Międzygminny Turniej dla Gimnazjalistów „Let’s go… z językami dookoła świata”Zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu, którego celem jest rozwój zainteresowań i zdolności językowych naszych uczniów. Głównym założeniem Turnieju jest, by popularyzować języki obce, zwłaszcza język angielski i język niemiecki, wzbogacając ich znajomość o tak ważny dla nauki języka aspekt kulturoznawczy. Poprzez zapoznanie się z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu geografii i kultury krajów angielskiego i niemieckiego obszaru językowego oraz życiem codziennym ich mieszkańców pragniemy zwiększyć motywację naszej młodzieży do aktywnej pracy nad poszerzaniem kompetencji językowych.
Zachęcamy do włączenia się w realizację naszego projektu, który rozwinie uczniowskie talenty i pozytywnie wpłynie na rozwój ich osobowości. Będzie on również okazją do promowania uczniów o wyjątkowych zdolnościach na szerszym forum, w rywalizacji międzygminnej.
Turniej organizowany jest pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Ciężkowice Pana Zbigniewa Jurkiewicza oraz Starosty Powiatu Tarnowskiego Pana Romana Łucarza. Organizatorem Turnieju jest Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach.

W załączniku przesyłamy regulamin,
zalecane linki.
Pozostałe materiały

21.03.2017
Projekt Gimnazjalny 2016/2017Projekt gimnazjalny to jeden z wielu etapów w procesie dydaktycznym, który kształtuje młodego człowieka. Nasi gimnazjaliści w grudniu wybrali grupy projektowe oraz tematy do realizacji. Tematem głównym tegorocznych projektów byli Wielcy Polacy XX wieku. Do 21 marca każda grupa projektowa zgłębiała swoje zagadnienia, a uwieńczeniem tych wysiłków było wystąpienie na sali gimnastycznej. Kreatywność naszej młodzieży kolejny raz przeszła nasze oczekiwania. Dotyczyło to zarówno sposobu prezentacji, gdzie pojawiła się forma dziennika, wywiadu, sztuki aktorskiej, z użyciem bogatej scenografii i rekwizytów.
Tegoroczna lista tematów i opiekunów wspierających działania uczniów oraz grupy projektowe przedstawia się następująco:
1. Wielcy politycy - opiekun; M. Hołda, D. Kotul
Filip Figas, Anna Michalik, Jakub Synowiec, Natalia Skrabska, Weronika Łucka
2. Wielcy pisarze, poeci – opiekun; L. Ostrowska, A. Jackowska
Agnieszka Szydłowska, Karolina Tabaszewska, Monika Gadecka, Jacek Wantuch, Tomasz Więcek
3. Wielcy muzycy, plastycy – opiekun; A. Hołda, I. Muzyk
Katarzyna Gniadek, Natalia Domek, Tomasz Leśniak, Andrzej Trela, Michał Stanuch
4. Wielcy Polacy Ciężkowic – opiekun ; M. Brataniec, S. Cygnar
Zofia Józefiak, Anna Gądek, Kamil Gurgul, Jakub Burkot
5. Wielcy sportowcy – opiekun; J. Dziuban, R. Galas
Magdalena Postawa, Izabela Kwaśna, Mateusz Średniawa, Natalia Wilga, Mateusz Zwolenik
6. Wielcy świata filmowego – opiekun; G. Schabowska, M. Ciepiela
Maria Kwaśna, Natalia Hering, Kamil Żaba, Jakub Szostek, Jakub Gurgul
7. Wielcy święci i błogosławieni – opiekun; ks. D. Nowak, K. Żaba
Kinga Kubala, Weronika Gurgul, Dominik Motek, Katarzyna Oczkowska
8. Wielcy odkrywcy i wynalazcy – opiekun; A. Pierz, D. Piotrowska
Andżelika Bajorek, Maria Rojek, Mateusz Kuzera, Maciej Gomułka, Wiktor Wolak
9. Wielcy podróżnicy – opiekun; M. Bajorek, J. Jachymczyk
Julia Raczniak, Kamil Szydłowski, Konrad Baran, Anna Pindera, Dawid Janas
10. Wielkie umysły nauk ścisłych – opiekun; K. Hołda, J. Patyk
Julia Musiał, Maksymilian Gadecki, Hubert Muszko, Mirosław Żaba

Admin

17 i 20. 03.2017 – Ciężkowice
Gminna Gimnazjada Młodzieży w Piłce RęcznejZe zmiennym szczęściem rywalizowały nasze reprezentacje w gminnych zawodach piłki ręcznej. W tej najbardziej kontaktowej z gier zespołowych dyscyplinie zdecydowanie lepiej poradzili sobie chłopcy, którzy po wygraniu obu spotkań, przeszli do dalszego etapu rozgrywek. Natomiast dziewczęta musiały uznać wyższość drużyn przyjezdnych.
17.03.2017 (dziewczęta) (Myśliwiec Dominika IIIA, Piszczek Marta IIIB, Uchwat Katarzyna IIIB, Kwaśna Izabela IIA, Kwaśna Maria IIB, Tabaszewska Karolina IIB, Hering Natalia IIB, Gadecka Monika IIB, Skrabska Aleksandra IB, Radzik Martyna IB, Mastalska Katarzyna IA)
Wyniki:
Jastrzębia – Bruśnik 3:3
Zborowice – Ciężkowice 4:0
Zborowice – Jastrzębia 1:1
Ciężkowice – Bruśnik 0:8
Jastrzębia – Ciężkowice 1:2
Bruśnik – Zborowice 4:0
Tabela:
1m. Bruśnik 5pkt
2m. Zborowice 3pkt
3m. Ciężkowice 2pkt
4m. Jastrzębia 2pkt
20.03.2017 (chłopcy) (Gomułka Piotr IIIA, Jasiński Kamil IIIA, Wilga Adrian IIIA, Szczerba Konrad IIIA, Włudyka Adrian IIIB, Nowak Jakub IIIB, Gasior Jakub IIIB, Laska Kamil IIIB, Padoł Michał IIIB, Woźniak Kamil IIIB, Wantuch Jacek IIB, Kwaśniak Rafał IB, Florek Adraian IA)
Wyniki:
Ciężkowice – Zborowice 11:4
Ciężkowice – Jastrzębia 4:3
Jastrzębia – Zborowice 10:2
Tabela:
1m. Ciężkowice 4pkt
2m. Jastrzębia 2pkt
3m. Zborowice 0pkt
Rafał Galas

16.03.2017
Finał III Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Wiem Więcej”

„Wiedza to skarb, który zawsze podąża za tym, kto go posiada”16 marca 2017 roku odbył się etap gminny Konkursu. Wzięło w nim udział 15 uczniów wyłonionych wcześniej w etapach szkolnych. Honorowy patronat objął Burmistrz Gminy Ciężkowice, Pan Zbigniew Jurkiewicz.
Szkoły reprezentowali uczniowie:
1. Zespół Szkół Publicznych w Bruśniku: Natalia Jurkiewicz, Arkadiusz Jamka, Karolina Mróz
2. Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach: Albert Majcher, Agnieszka Szydłowska, Maria Trela
3. Zespół Szkół Publicznych w Jastrzębi: Patrycja Drogoś, Krzysztof Haraf, Sylwia Kaczmarek
4. Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej: Bartosz Drogoś, Patryk Schabowski, Kinga Włudyka
5. Zespół Szkół Publicznych w Zborowicach: Anna Chudzik, Kacper Jaśkiewicz, Anita Wojna
W nowej formule Konkursu, zmagania uczniów składały się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy rozwiązywali test zawierający 80 pytań zamkniętych zawierających treści z różnych dziedzin nauki i życia. Pytania według opinii uczniów wymagały rozległej wiedzy, ale też większa była ich satysfakcja ze zdobycia dużej ilości punktów. Wyniki w tej części konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Agnieszka Szydłowska – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
II miejsce: Albert Majcher - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
III miejsce: Maria Trela - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
IV miejsce: Krzysztof Haraf – Zespół Szkół Publicznych w Jastrzębi
V miejsce: Bartosz Drogoś – Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej
Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do odpowiedzi na pytania zawarte w prezentacji multimedialnej. Pracowali w zespołach trzyosobowych konsultując ze sobą prawidłowość odpowiedzi. Podsumowanie indywidualnych wyników uczniów i konkurencji zespołowej pozwoliło na wyłonienie zwycięskiej szkoły. Ostateczne wyniki:
I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach
II miejsce - Zespół Szkół Publicznych w Jastrzębi
III miejsce - Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej
Na zakończenie Konkursu Pan Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz oraz Pani Dyrektor Anna Średniawa serdecznie pogratulowali wszystkim uczniom i ich opiekunom osiągniętych wyników, a przede wszystkim chęci zdobywania i poszerzania wiedzy. Najlepsze gimnazjum otrzymało również ufundowany przez Pana Burmistrza puchar. Zwycięzcy i wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i ciekawe nagrody ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Radę Rodziców oraz bibliotekę szkolną przy Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach. Wszystkim fundatorom nagród serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy też Pani Dyrektor i nauczycielom zaangażowanym w przeprowadzenie Konkursu: p. Irenie Muzyk, p. Józefie Jachymczyk, p. Małgorzacie Bajorek, p. Annie Pierz oraz wszystkim, którzy swoimi cennymi radami pomogli go przygotować.
Józefa Jachymczyk

15.03.2017
Wystawa w Centrum KulturyDnia 15.03.2017 roku klasa 1a Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach wspólnie z wychowawcą Dorotą Kotul udała się do Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Celem wyprawy była chęć obejrzenia wystawy pt.”Anioły”, której autorem był Jerzy Kolecki. Podczas godziny wychowawczej mieliśmy okazję poznać bliżej sztukę i piękno związane z jej istnieniem. Oprowadzono nas po niemal całym budynku, by z refleksją i podziwem zobaczyć tę okazałą kolekcję obrazów. Jednym z nich było dzieło podpisane jako ”Anioł zakochanych” czy „Anioł tęczy”. W czasie spotkania pracownik Ratusza opowiedział nam też o organizatorze tego konkursu. Jerzy Kolecki okazał się być malarzem, scenografem oraz absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym podziwem jego zaangażowania ukazującego umiłowanie sztuki. Po spotkaniu klasa 1a zgodnie stwierdziła, że warto było zorganizować tak ciekawe wydarzenie. Pracownicy zachęcali nas również do umieszczenia swych własnych dzieł i pomysłów pt. ”Anioły”.
Sylwia Jamka - uczennica klasy 1a

15.03.2017
Kolejność wystąpień grup projektowych w dniu 21.03.2017 r.

1. Wielcy święci i błogosławieni
2. Wielcy odkrywcy i wynalazcy
3. Wielcy politycy
4. Wielkie umysły nauk ścisłych
5. Wielcy muzycy, plastycy
6. Wielcy Polacy Ciężkowic
7. Wielcy sportowcy
8. Wielcy podróżnicy
9. Wielcy pisarze, poeci
10. Wielcy świata filmowego
Admin

8.03.2017
Doradcy zawodowi prowadzą zajęcia dla klas II
Dnia 8 marca 2017 roku w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach odbyło się spotkanie klas II z doradcami zawodowymi z MC DZ OHP. Spotkanie te miało na celu pomoc we wstępnym wyborze szkoły średniej z odpowiednim kierunkiem przez określenie zainteresowań oraz umiejętności każdego z nas. Przez dwie godziny uczniowie pracowali metodą warsztatową, tworząc między innymi alfabet zawodów. Obie klasy drugie były bardzo zadowolone z tych spotkań. Niektórzy zaczęli się zastanawiać nad wyborem szkoły średniej, a co za tym idzie przyszłym zawodem.
Filip Figas – uczeń klasy II a

7.03.2017
Występy gościnne w przedszkolu7 marca br. członkinie kółka dziennikarskiego działającego przy bibliotece PGC (Eliza Trela, Sandra Kwaśny, Kaja Wojtaczka i Wiktoria Schabowska) oraz 2 koledzy z klasy Ic (Daniel Kurczab i Kuba Mirek) wzięli udział w „bajkowym” spotkaniu z przedszkolakami. Zaprezentowali oni maluchom 4 baśnie- w formie czytania z rolami, ubogacając swoje wystąpienia drobnymi rekwizytami i strojami. Spotkanie to przypadło do gustu nie tylko dzieciom… Okazało się, że również gimnazjalna młodzież z wielką radością wróciła w świat baśniowych dziwów…
Gościnne występy w Niepublicznym Przedszkolu „Uśmiech Dziecka” to wynik włączenia się Biblioteki w akcję „Cała Polska czyta dzieciom” oraz propagowanie mody na czytanie, w związku z przystąpieniem szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gabriela Schabowska

6.03.2017
Wyniki etapu szkolnego III Miedzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Wiem więcej”

6 marca odbył się etap szkolny Konkursu. Wzięło w nim udział 21 uczniów ze wszystkich klas. Uczestnicy pisali test składający się z 70 pytań zamkniętych dotyczących wiedzy z różnych dziedzin nauki i życia. Wyniki były bardzo wyrównane. Aby wyłonić zwycięską trójkę uczniów konieczna była „dogrywka” w postaci dodatkowego testu. Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce Maria Trela – kl. III a
II miejsce Albert Majcher – kl. III b
III miejsce Agnieszka Szydłowska – kl. II b
Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym Konkursu 16 marca. Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego serdecznie gratulujemy posiadanej wiedzy i zachęcamy do jej dalszego pogłębiania, ponieważ jak powiedział Isaac Newton: „Co my wiemy to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”.
Józefa Jachymczyk

2.03.2017
Spotkanie z Podróżnikiem - Tajlandia

1.03.2017
Nasi uczniowie na meczu „Resovii”W środę 1 marca grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach miała możliwość z bliska obserwować mecz siatkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów a czeskim zespołem Dukla Liberec. Nasi uczniowie skorzystali z zaproszenia do wyjazdu na mecz od organizującego go Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Dzięki tej okazji miłośnicy siatkówki z naszej szkoły mogli zobaczyć „na żywo” mecz z najwyższej siatkarskiej „półki” obserwując wielu świetnych zawodników. Widowisko dostarczyło widzom wielu niezapomnianych wrażeń a sama atmosfera meczu pozwoliła poczuć klimat sportowego święta. Siatkarze Resovii – którym kibicowaliśmy - stanęli na wysokości zadania wygrywając 3:1 i awansując do kolejnego etapu rozgrywek. Po spotkaniu uczniowie skorzystali z okazji by zdobyć autografy od takich siatkarzy jak Jochen Schöps, Bartłomiej Lemański, John Gordon Perrin czy Tibault Rossard.
Joanna Dziuban

1.03.2017
Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych1 marca 2017r. odbył się w naszej szkole Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych związany z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie uczcili pamięć działaczy Antykomunistycznego Podziemia. Ukazał on tragiczne losy Polaków walczących po II wojnie światowej o prawdziwą wolność dla naszego kraju.
Małgorzata Brataniec

27.02.2017
VII edycja KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO rozstrzygnięta !!!Dnia 27.02.2017r. odbył się w PG w Ciężkowicach Konkurs Ortograficzny o tytuł „ Mistrza ortografii gimnazjum.” Do konkursu przystąpiło 18 osób. Wymagana była znajomość wszystkich podstawowych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz pisowni popularnych wyrazów obcych. Jury w składzie: L. Ostrowska, G. Schabowska dokonało dokładnej analizy przedłożonych prac, w wyniku której okazało się, że 2 z nich prezentują wysoki, niemalże identyczny poziom. Tak więc nie przyznano I nagrody.

II miejsce zajęła Maria Trela kl. III a
III miejsce zajęła Żaneta Gaj z kl. I a
Jury przyznało 3 wyróżnienia dla 3 prac mających tę samą ilość punktów:

Justyna Kukulska kl. I a
Wiktoria Schabowska kl. I c
Martyna Udała kl. I a
Uczennice te zostały nagrodzone cząstkową oceną celującą z jęz. polskiego oraz nagrodami rzeczowymi. Ze względu na prezentowaną dużą sprawność ortograficzną cząstkowe oceny b.dobre otrzymali:
Klaudia Dziuban kl. III b
Sylwia Jamka kl. I a
Marta Piszczek kl. III b
Magda Postawa kl. II a
Agnieszka Szydłowska kl. II b
Jacek Wantuch kl. II b
W następnym roku szkolnym konkurs ten będzie kontynuowany.
Liliana Ostrowska

27.02.2017
Rozdanie dyplomów i nagród po rozstrzygniętych konkursach27 lutego 2017r. w naszej szkole nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów zwycięzcom szkolnych konkursów - ortograficznego historycznego, i literackiego. W VII Szkolnym Konkursie „Mistrz Ortografii Gimnazjum” w roku szkolnym 2016/2017 I miejsca nie przyznano, II miejsce – Maria Trela, III miejsce - Żaneta Gaj, wyróżnienia – Justyna Kukulska, Wiktoria Schabowska, Martyna Udała. W konkursie wiedzy historycznej dla gimnazjalistów „ Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbijemy!” w ramach IV edycji przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości” I miejsce zajęła - Martyna Udała , II miejsce - Kacper Kamiński, III miejsce - Alicja Wiatr, IV miejsce - Konrad Baran. Laureaci trzech pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę w konkursie międzypowiatowym w Łużnej. W szkolnym konkursie literackim „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” nagrody otrzymały: Wiktoria Schabowska za pracę literacką „W imię wolnej Polski”, Marta Piszczek za pracę „Młyn”, Sylwia Jamka za pracę „W obronie polskości”, Klaudia Dziuban za pracę „Nie zapomnieć”. Pierwsze trzy prace zostaną przesłane na konkurs literacki organizowany w przez ZSP w Łużnej w ramach IV edycji przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości”. W konkursie plastycznym naszą szkołę reprezentować będzie praca plastyczna Natalii Leśniak pt. „Krwawe drogi do Niepodległości”. Wyróżnionym uczniom gratulujemy talentu i wytrwałości w pogłębianiu wiedzy oraz sukcesów na następnym etapie konkursu.
Anna Średniawa - dyrektor PGC

27.02.2017
Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnejZostały zakupione ciekawe pozycje do naszej biblioteki. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.25.02.2017
Konkurs Wiedzy Ogólnej „Wiem Więcej”Podobnie jak w poprzednich latach, Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach proponuje uczniom wszystkich klas udział w III Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy Ogólnej „Wiem Więcej”, mającym na celu sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin nauki i życia. Konkurs został objęty honorowym patronatem Burmistrza Gminy Ciężkowice, Pana Zbigniewa Jurkiewicza. Etap szkolny odbędzie się w naszym gimnazjum 6 marca. Każda klasa zgłasza udział 3 uczniów. Uczestnicy rozwiążą test składający się z 50 pytań zamkniętych. 3 osoby z największą ilością punktów będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Konkursie.
Regulamin do pobrania pobierz
Józefa Jachymczyk

23.02.2017
Konkurs języka angielskiego dla gimnazjalistów23 lutego uczniowie trzecich klas: Martyna Kwaśna, Marta Piszczek oraz Dawid Mruk reprezentowali naszą szkołę na konkursie języka angielskiego „Get Ready for High School” organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Na 39 uczestników konkursu czekały zadania sprawdzające wiedzę nie tylko z zakresu gramatyki i słownictwa, ale również znajomości historii i kultury krajów anglojęzycznych. Nasi uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi, a szczególnie Martyna Kwaśna z kl IIIa, która zajęła czwarte miejsce. Gratuluję wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów w następnych konkursach.
Opiekun: Diana Piotrowska

23.02.2017
Szkolne eliminacje konkursu piosenki językowej23 marca (czwartek) 2017r. odbędą się szkolne eliminacje do konkursu piosenki językowej. Występować można indywidualnie lub w duecie. Czas trwania występu - do 5 minut. Piosenka/pieśń może być wykonana w języku angielskim, niemieckim, francuskim lub rosyjskim, z podkładem, akompaniamentem własnym lub a capella. Ponadto uczestnik/uczestnicy konkursu przygotowuje/-ją podkład muzyczny we własnym zakresie i dostarcza/-ją go w dniu konkursu na pendrivie lub płycie CD. Szkoła nie zapewnia instrumentów dla wykonawców. Ocena występu będzie obejmowała dobór repertuaru do możliwości wokalnych wykonawcy, wybór piosenki związanej z kulturą danego narodu, poprawność językowa, umiejętności wokalne, walory artystyczne występu.
Wszelkie zapytania proszę kierować do pana Artura Hołdy.


22.02.2017
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej22 lutego 2017r w remizie OSP w Ciężkowicach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Konkurs ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie, którzy wygrali eliminacje szkolne, a mianowicie: Izabela Kwaśna z kl II a oraz Kacper Kamiński z kl. I b. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu dostosowanego do poszczególnych kategorii wiekowych. Uczestnicy konkursu wykazali się rozległą wiedzą, co znalazło wyraz w uzyskanych wynikach. W kategorii gimnazjum najlepszym okazał się Kacper Kamiński wyprzedzając Darię Haraf oraz Natalię Stec. Kacper będzie reprezentował gminę Ciężkowice w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Tarnowie. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Należy podkreślić, iż tematyka konkursu jest bardzo obszerna i uczestnicy muszą się wykazać fachową wiedzą. W eliminacjach szkolnych OTWP uczestniczyli ponadto: Michał Babral kl. III B, Martyna Kwaśna kl. III A, Natalia Leśniak kl. III A, Dominika Myśliwiec kl.III A, Filip Figas kl. II A, Angelika Bajorek kl. II A, Michał Stanuch kl. II B, Jakub Szostek kl. II B, Tomasz Więcek kl. II B. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, a zwycięzcy życzymy dalszych sukcesów.
Tematyka konkursu OTWP
1. Tradycja i historia straży pożarnych. 2. Umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa. 3. Organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej. 4. Organizacja i zadania OSP oraz ich Związku. 5. Przyczyny oraz okoliczności powstania i rozprzestrzeniania się pożarów. 6. Organizacja i prowadzenie akcji ratowniczej. 7. Sprzęt ratowniczo – gaśniczy. 8. Instalacje i urządzenia przeciwpożarowe. 9. Zabezpieczenia przeciwpożarowe (budynków, lasów, zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych, substancji niebezpiecznych) 10. Zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru. 11. Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej.
Anna Pierz

17.02.2017 r. – Ciężkowice
Gminna Gimnazjada Młodzieży w Piłce SiatkowejKolejne zawody Gminnej Gimnazjady Młodzieży mają za sobą uczniowie naszej szkoły. W piątek 17 lutego na parkiet ciężkowickiej hali wyszli uczniowie szkół gimnazjalnych rywalizujacy w gminnych zawodach piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Zawody nie były udane dla reprezentantów Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach. Chłopcy zajęli w rywalizacji dopiero trzecie miejsce uznając wyższość przeciwników z Pławnej i Jastrzębi. Dziewczęta z naszej szkoły rozpoczęły turniej od meczu z Jastrzębią. Pierwszy set nasze uczennice zdecydowanie rozstrzygnęły na swoją korzyść.
dalej ...
Joanna Dziuban

14.02.2017
Wizyta w ZSOiZ w CiężkowicachDnia 14.02 uczniowie klas III naszego gimnazjum zostali zaproszeni przez Dyrekcję oraz Grono Pedagogiczne ZSOiZ w Ciężkowicach na krótką lekcję, która przybliżyła nam zawód kucharza. Na samym początku obejrzeliśmy prezentację na temat afrodyzjaków, a następnie zostaliśmy zaproszeni na stanowisko gastronomiczne, przy którym sami mogliśmy zrobić, a później skosztować m.in. gofry z bitą śmietaną, owocami, musem z galaretki oraz creme brulee. Po zakończeniu spotkania wszyscy z uśmiechem na twarzy wyszliśmy z budynku ZSOiZ, a już niebawem wrócimy znowu, by dowiedzieć się jak łatwo uczyć się języka angielskiego.
Michał Babral, uczeń kl III b

28.02.2016
Maria Trela koncertuje w Dworku I. J. PaderewskiegoPo raz kolejny byliśmy świadkami bardzo udanego występu naszej uczennicy Marii Treli w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W koncercie zorganizowanym 25 stycznia 2017r. wzięli udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach i Szkoły Muzycznej nr 8 we Lwowie. Marysia zaprezentowała przepiękny utwór Yiuruma pt. „Wait there”. Podczas koncertu można było posłuchać utworów W. Lutosławskiego, E. Griega, S. Hellera, A. Vivaldiego, W. Kilara. Zainteresowanie wzbudziły utwory prezentowane na bandurze i wiolonczeli. Duże wrażenie na zebranych wywarł ukraiński zespół „8++” z utworem M. Skoryk pt. „Melodia”. To był niezapomniany wieczór. Wspaniała atmosfera zbudowana przez artystów pozwoliła uciec od codziennej rzeczywistości, przełamać rutynową szarość paletą barw i rozmaitych uczuć.
Anna Średniawa - dyrektor PGC


27.01.2017
Łyżwy
Dnia 27 stycznia 2017 roku uczniowie wraz z nauczycielami z naszego gimnazjum byli na lodowisku w Tarnowie przy ulicy Wojska Polskiego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w nowo otwartym multikinie w Galerii Tarnovia na filmie pt: ,,Sing". Wszystkim uczniom jak i nauczycielom spodobał się film i byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Filip Figas, uczeń klasy II a

26.01.2017
Dyskoteka szkolnaDnia 26 stycznia 2017 roku odbyła się dyskoteka zorganizowana dla klas gimnazjalnych od 1 do 3. Na zabawie odtwarzano wiele różnych piosenek, zarówno do tańca w parach, jak i do grupowego. Dużym powodzeniem cieszył się utwór „ Makarena ’’ oraz „Taniec belgijski ’’, podczas których należało wykonywać poszczególne kroki i zmieniać osobę towarzyszącą w tańcu. Na dyskotece był szeroki wybór owoców i smacznych kanapek, które przygotowały mamy uczniów z naszej szkoły. Nastrój wyjątkowej sali tanecznej spowodowany był efektami świetlnymi, które mogliśmy podziwiać dzięki współpracy z p. Szczepanem Słowikiem. Pojawiły się również dymy. Didżejami byli Jakub Gąsior i Piotr Ciepielowski. Według uczniów dyskoteka była bardzo udana, ponieważ podczas niej można było przyjemnie spędzić czas i się zrelaksować. Fotorelację z dyskoteki zawdzięczamy pani Marzenie Hołda-Kwaśny, której dziękujemy za współpracę.
Sylwia Jamka, uczennica klasy I a

26.01.2016
Szkolny Konkurs Pierwszej PomocyDnia 26.01 br. w naszej szkole odbył się "Szkolny Konkurs Pierwszej Pomocy", który został zorganizowany przez OSP Ciężkowice oraz nasze gimnazjum. O godzinie 11:00 gdy wszyscy uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, kapitanowie 3-osobowych drużyn reprezentujących każdą z klas wylosowali kolejność w jakiej będą odpowiadać na pytania. Na pierwszy ogień poszli uczniowie klasy IIb, którzy po wylosowaniu swojego zestawu zawierającego 3 pytania mieli 5 minut na krótką naradę, a potem przystąpić do odpowiadania na pytania i pokazywania omawianej sytuacji z pytania w praktyce; w tym przypadku było to złamanie nogi. Po pokazie swych umiejętności wszystkie klasy zostały zaproszone na krótką przerwę, aby komisja w składzie: dh Krzysztof Śliwa - przewodniczący komisji, dh Lech Podobiński - członek komisji, dh Stanisław Zych - członek komisji, mgr Anna Pierz - członek komisji oraz mgr Anna Średniawa - członek komisji, mogła podsumować punkty i wyłonić zwycięskie zespoły. Gdy uczniowie wrócili na sale gimnastyczną okazało się, że klasa IIIb oraz klasa Ia uzyskała taką samą ilość punktów, więc odbyła się dogrywka, po której okazało się, że jednak klasa Ia wypadła lepiej. Po końcowym podsumowaniu punktów komisja ogłosiła klasy, które stanęły na podium:
I miejsce otrzymała klasa IIIa, którą reprezentowały: Maria Trela, Klaudia Drzewicz oraz Natalia Leśniak
II miejsce otrzymała klasa Ia, którą reprezentowały: Martyna Udała, Mariola Florek oraz Aleksandra Dziuban
III miejsce otrzymała klasa IIIb w składzie: Marta Piszczek, Michał Babral oraz Arkadiusz Włudyka
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz odblaski i długopisy od OSP Ciężkowice, natomiast laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wspaniałe nagrody.
Dziękujemy sponsorom: pani Jadwidze Szerląg - "Delikatesy Centrum w Bogoniowicach" i OSP w Ciężkowicach. Mamy nadzieję, że za rok w naszej szkole odbędzie się II edycja "Szkolnego Konkursu Pierwszej Pomocy"
Michał Babral, uczeń klasay III b


25.01.2017
Szkolny konkurs na plakat24.01.2017
Harmonogram zajęć i zawodów sportowych rozgrywanych w czasie ferii zimowych 2017

24.01.2017
Wyjazd na lodowisko i do kinaW dniu 24 stycznia (wtorek) odbył się wyjazd na lodowisko do Tarnowa (TOSiR). Grupę łyżwiarzy stanowili uczniowie klasy IIIA, IA oraz IB. Po godzinnej przygodzie na lodowisku wszyscy udali się do nowo otwartego kina Cinema3d w Galerii Tarnovia . Gdzie specjalnie dla grupy został wyświetlony film z gatunku fantasy pt. „Wielki Mur ”.
Rafał Galas24.01.2017
Uczniowie PGC w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach24 stycznia 2017r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się koncert, w którym zaszczyt mieli wystąpić uczniowie naszej szkoły: Maria Trela, Maria Kwaśna i Mateusz Średniawa.
Uczennice Maria Kwaśna i Maria Trela są członkiniami zespołu Big Band i Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Zespół prowadzony przez p. Bartosza Dąbrowskiego zaprezentował dwa utwory: „Happy end” i „Słoneczny cień”. Wielka Orkiestra Symfoniczna pod batutą p. Waldemara Gronia zaprezentowała „V Symfonię d – moll op. 107 Reformacyjna, cz. IV Finale” F. Mendelssohna.
Mateusz Średniawa wraz z akompaniatorem p. Wojciechem Graczem zaprezentował utwór J. Duha „Scherzo” oraz wystąpił z kwartetem saksofonowym w utworze Colombo – Morena „Indiferrence”. Bardzo cieszy fakt, że uczniami naszej szkoły są tak utalentowani i odnoszący już sukcesy młodzi artyści. Trzymamy kciuki i życzymy kolejnych równie udanych występów i sukcesów artystycznych.

. .

..
Dyrektor PGC Anna Średniawa


23.01.2017
Podsumowanie I semestru w roku szkolnym 2016/2017 przez Dyrektora PG w CiężkowicachNasza szkoła ma na uwadze wielostronny rozwój każdego ucznia. Służą temu podejmowane działania o charakterze edukacyjnym, artystycznym, wychowawczym i opiekuńczym.
Szkoła to przede wszystkim wiedza; oto lista najlepszych uczniów w naszej szkole:
I. Uczniowie ze średnią ocen powyżej 4,75
1. Maria Trela (klasa IIIa) – 5,19
2. Martyna Udała (klasa Ia) – 5,14
3. Wiktoria Schabowska – (klasa Ic) – 5,0
4. Żaneta Gaj (klasa Ia) – 4,93
5. Eliza Trela (klasa Ic) – 4,93
6. Albert Majcher (klasa IIIb)- 4,88
7. Jakub Brotoń (klasa Ia) – 4,85
8. Kamil Szydłowski (klasa IIb) – 4,85
9. Marta Piszczek (klasa IIIb) – 4,75
O tym, że dobrze pracowaliśmy, świadczą sukcesy naszych uczniów:
II. Osiągnięcia edukacyjne:
Finał Małopolskiego Konkursu Historycznego - Maria Trela (opiekun naukowy: Marta Hołda)
Finał Małopolskiego Konkursu Geograficznego - Maria Trela, Kamil Szydłowski, Albert Majcher, Andrzej Trela (opiekun naukowy: Małgorzata Bajorek)
Etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe” - Albert Majcher, Marta Piszczek, Agnieszka Szydłowska, Andrzej Trela (opiekunowie naukowi: mgr Irena Muzyk, mgr Małgorzata Bajorek)
III. Osiągnięcia sportowe (trenerzy: mgr J. Dziuban, mgr Rafał Galas):
GMINNA GIMNAZJADA MŁODZIEŻY W INDYWIDUALNEJ SZKOLNEJ LIDZE LA I BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
Patrycja Wojtarowicz - I miejsce
Jacek Wantuch – I miejsce

dalej doc dalej pdf
Dyrektor PGC Anna Średniawa


23.01.2017
Wywiadówka

W poniedziałek 23 stycznia 2017 o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie z Rodzicami celem podsumowania I półrocza. Zapraszamy wszystkich najpierw na salę gimnastyczną.

20.01.2017
Góra GroszaW dniach od 5 do 23 grudnia 2016 roku. W Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach odbyła się już po raz kolejny akcja Góra Grosza. Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, swoje pasie i zainteresowania. Głównym celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Zestawienie klas i zebranych kwot
I A - 29,43 zł
IB - 36,31 zł
IC - 107,21 zł
IIA - 26,09 zł
IIB - 113,18 zł
IIIA - 104,06 zł
IIIB - 34,88 zł
Najwyższą kwotę w przeliczeniu na jednego ucznia zebrała klasa I C.
W wyniku akcji zebrano:
1 gr. – 6330 szt. – 63,30 zł.
2 gr. – 3203 szt. – 64,06 zł.
5 gr. – 2416szt. – 120,80 zł.
10 gr. – 677 szt. – 67,70 zł.
20 gr. – 339 szt. – 67,80 zł.
50 gr. – 59 szt. – 29,50 zł.
1 zł. – 19 szt. – 19,00 zł.
2 zł. – 7 szt. – 14,00 zł.
5 zł. – 1 szt. – 5,00 zł.

RAZEM : 451,16 zł.
Opiekun akcji: Krystyna Żaba


19.01.2017
Zajęcia rekreacyjne na lodowiskuOkres zimowy sprzyja różnym formom wypoczynku. Jedną z nich są zajęcia rekreacyjne na lodowisku. Młodzież klas I a i I c Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach w dniu 19.01.2017r. wybrała się do Białej Niżnej. Uczniowie mieli okazję do nabycia nowych umiejętności i doskonalenia już posiadanych. Niektórzy z uczestników wycieczki przełamali obawy i już po paru minutach opanowali podstawowe umiejętności pozwalające się na sprawne poruszanie się na łyżwach. Dla osób które poznały już wcześniej zalety jazdy na łyżwach wyjazd był okazją do dobrej zabawy, jaką daje możliwość zima, a z nią tafle lodowisk. Wszyscy uczniowie w pełni wykorzystali pobyt w Białej Niżnej jako formę zimowej rekreacji.
Joanna Dziuban

15.01.2017
Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyDnia 15.01.17r. odbył się 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), w którego udział chętnie zaangażowali się uczniowie klas III naszego gimnazjum. Tegoroczny finał WOŚP miał tytuł: "Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom" Wolontariusze z naszego gimnazjum po ok. 7 godzinnym kwestowaniu łącznie zebrali 5146.07zł.
Top 5 wolontariuszy, którzy zebrali najwięcej pieniędzy:
1. Jakub Gąsior - 678.22 zł
2. Michał Babral - 523.55 zł
3. Kamil Woźniak - 474.00 zł
4. Katarzyna Uchwat - 456.06 zł
5. Aleksandra Mierzwa - 448.19 zł
Podsumowując cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły chętnie angażują się w pomoc innym i chcielibyśmy aby dalej nasza szkoła tak czynnie angażowała się w pomoc osobom chorym oraz potrzebującym.
Michał Babral


13.01.2017
Kiermasz książekW dniach 9.01.-13. 01.2017r. odbył się w PGC, we współpracy z wydawnictwem „Tuliszków”, kiermasz „taniej książki”, podczas którego uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły mogli kupić w bardzo przystępnych cenach (od 3zł do maksymalnie 20zł) książki o różnej tematyce, m.in. lektury, leksykony do nauki przedmiotów szkolnych, bestsellery młodzieżowe, poradniki kulinarne i ogrodnicze, a nawet bajki i kolorowanki jako prezent dla młodszych członków rodziny. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy kwota, jaką uzyskano ze sprzedaży- 586, 50zł. Wydawnictwo, w ramach udzielonego rabatu, sfinansowało zakup książek do szkoły na kwotę 95,40zł. Będą one, w ilości 5 sztuk, przeznaczone na nagrody w planowanym na marzec gminnym konkursie recytatorskim. Wszystkim nabywcom kiermaszowych książek życzę miłej lektury oraz smacznego, jako że największym wzięciem cieszyły się poradniki kulinarne :-)
Bibliotekarz: Gabriela Schabowska

11.01.2017
Gminny Konkursu Kolęd i Pastorałek11 stycznia w Zespole Szkół w Jastrzębi odbył się finał Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Ciężkowice, w grupach bądź solo, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne przed jury, w którym zasiadali: p. Anna Podkościelna-Cyz, p. Grzegorz Samek i p. Wojciech Sanek.
Uczennice naszego gimnazjum, wyłonione wcześniej z eliminacji szkolnych, wykonały kolędę „Mizerna cicha” oraz „Uciekali”. Wzruszający oraz wspaniale dopracowany występ nagrodzono I miejscem w gminie.
Dominika Myśliwiec – reprezentantka naszej szkoły w kategorii solistów, zajęła II miejsce za repertuar „Mędrcy świata” oraz „Mario, czy Ty wiesz?”.
Dziewczęta z chóru otrzymały pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz karnet na zwiedzanie muzeum przyrodniczego wraz z grillem.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!
Marta Piszczek

11.01.2017
Młodzieżowa Amatorska Liga FutsaluW środę 11 stycznia po trwających blisko dwa miesiące zmaganiach zakończyła się pierwsza edycja Młodzieżowej Amatorskiej Ligi Futsalu. Była to impreza w której brało udział pięć szkolnych drużyn piłkarskich reprezentujących gimnazja z Jastrzębi, Pławnej, Zborowic, Ciężkowic oraz Gromnika. Pierwsza runda to mecze systemem „każdy z każdym” (jeden mecz w tygodniu) natomiast runda rewanżowa została zorganizowana w formie jednodniowego turnieju.
Szczegółowe wyniki (mecz, rewanż) oraz tabela końcowa:
Gromnik – Jastrzębia 6:0, 0:0
Pławna – Zborowice 5:1, 3:0
Ciężkowice – Gromnik 1:1, 1:0
Jastrzębia – Pławna 1:2, 0:0
Zborowice – Ciężkowice 1:4, 0:1
Pławna –Gromnik 2:3, 0:3
Zborowice – Jastrzębia 0:1, 0:1
Ciężkowice – Pławna 1:2, 1:2
Gromnik – Zborowice 11:0, 3:0
Ciężkowice – Jastrzębia 1:1, 1:0
1. Gromnik
2. Pławna
3. Ciężkowice
4. Jastrzębia
5. Zborowice
Rafał Galas

5.01.2016
Konkurs Pierwszej PomocyZapraszamy do konkursu, który odbędzie się 26 stycznia 2017 roku w naszym gimnazjum. Organizatorem konkursu jest Ochotnicza Straż Pożarna w Ciężkowicach oraz Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach. Tematyka obejmuje zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Poniżej znajdują się materiały do zapoznania.
pobierz ...regulamin 1 2

24.12.2016Każdy już czym prędzej bieży,
by dołączyć do pasterzy.
I my spieszymy z życzeniami,
bo nie możemy być tam z Wami.
Zdrowia, szczęścia, pomyślności
i niech dobro wśród Was gości.
I niech Boga wielka moc
na Was spłynie w tę świętą noc
i pozostanie przez cały Nowy Rok.
Tego życzy Dyrektor PG w Ciężkowicach z Gronem Pedagogicznym

22.12.2016
„W ten dzień zatrzymać się trzeba, by siebie zrozumieć w Tajemnicy Nieba”W piękny grudniowy dzień w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie wigilijne, na które przybyli goście w osobach: pani Sekretarz Gminy Ciężkowice Beata Weron-Białas, Radny Województwa Małopolskiego, skarbnik Gminy Ciężkowice Wojciech Skruch, Radny Powiatu Tarnowskiego Stanisław Kuropatwa, Radny Gminy Tomasz Tabaszewski, Radny Gminy Marek Gut, dyrektor MGBP Katarzyna Zych, Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Włudyka – Śliwa, Skarbnik Rady Rodziców Marzena Ciepielowska. Ponadto w gronie szacownych gości byli również emerytowani nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej, gdzie młodzież z klasy II B i III B oraz artyści w osobach: Mateusz Średniawa, Piotr Ciepielowski, Jakub Gąsior, Dawid Janas, Wojciech Brończyk, Natalia Hering, Maria Kwaśna, Dominika Myśliwiec oraz Aleksandra Mierzwa przedstawili jasełka, których motywem przewodnim było hasło „Zatrzymajcie się ludzie…”
Jasełka są widowiskiem o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj ten przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Do tych tradycyjnych motywów wprowadzone zostały współczesne realia zabieganego człowiek, który tak łatwo może przeoczyć, to co jest w życiu bardzo ważne. Sceneria przedstawienia wspomagana specjalnymi efektami, pięknymi strojami i dekoracjami bardzo podobała się widzom. Po zakończonym przedstawieniu pani dyrektor Anna Średniawa ogłosiła wyniki grudniowych konkursów i zostały wręczone nagrody. Następie wszyscy przeszli na stołówkę, gdzie jak obyczaj każe w podniosłej atmosferze Jacek Wantuch odczytał fragment z Pisma Świętego, a pani dyrektor przełamała się opłatkiem oraz złożyła życzenia świąteczne. Po wspólnym posiłku odbyło się koncertowanie naszych uczniów połączone z kolędowaniem. Jako pierwsze wystąpił trio skrzypaczek w składzie: W. Schabowska, M. Tabaszewska, Ż. Gaj. Następnie zagrał zespół w składzie: M. Średniawa - saksofon, P. Ciepielowski - gitara, J. Gąsior – perkusja, W. Brończyk – organy. Kolejny występ należał do F. Figasa, który zagrał na saksofonie.
Pragniemy pogratulować młodzieży występu i jednocześnie podziękować za współpracę. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej pięknej uroczystości.
Katarzyna Hołda, Diana Piotrowska

21.12.2016
Szkolny konkurs na bombkęAdwent jest okresem oczekiwania, jak również przygotowania do świąt. W tym czasie w naszym gimnazjum został przeprowadzony konkurs na bombkę. Głównym celem konkursu było propagowanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie aktywności artystycznej młodzieży, pomysłowości oraz ich uzdolnień. Wykonywane ozdoby choinkowe różniły się techniką wykonania, doborem materiałów, ale efekt końcowy w każdym przypadku był zachwycający. W głosowaniu wziął udział każdy nauczyciel oraz jeden uczeń reprezentujący daną klasę. Wyniki głosowania pozwoliły na przyznanie następujących nagród:
I miejsce - Natalia Popiela,
II miejsce - Eliza Trela,
III miejsce - Małgorzata Józefiak,
Wyróżnienie otrzymała Magdalena Postawa, Michał Babral, Kaja Wojtaczka.
Gratulujemy.
Admin

21.12.2016
Przedświąteczny czas w Szkolnym Kole CaritasOkres ostatnich dwóch miesięcy okazał się bardzo pracowity dla członków Szkolnego Koła Caritas działającego w naszym gimnazjum. Nasi wolontariusze chętnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział w wielu działaniach.
Już pod koniec października uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Hołdą i innymi chętnymi wolontariuszami rozpoczęli wyszywanie kartek świątecznych. W to bardzo pracochłonne i niezwykle precyzyjne zadanie zaangażowali się nawet chłopcy. Wyniki ich misternej pracy można było podziwiać oraz zakupić podczas kiermaszu świątecznego.
Następnym działaniem, którego podjęli się nasi uczniowie było roznoszenie opłatków wigilijnych do domów mieszkańców naszej parafii oraz zaangażowanie w akcję „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” poprzez pomoc parafialnemu oddziałowi Caritas w sprzedaży świec na stół wigilijny.
W listopadzie rozpoczęliśmy również wykonywanie ozdób świątecznych różnymi technikami np. bombek obsypywanych kaszą, ozdabianych wstążkami, choineczek z piórek oraz z makaronu. Wykonane przez uczniów ozdoby i stroiki świąteczne zostały ofiarowane pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Grybowie, który odwiedziliśmy wraz z przedstawieniem jasełkowym 16 grudnia, podopiecznym Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej oraz osobom starszym i samotnym z naszej parafii podczas wigilii, która odbyła się w na plebanii 18 grudnia 2016 r. W przygotowanie tego wydarzenia również zaangażowały się nasze uczennice z klasy IIIa.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i sponsorom, którzy pomagali nam w przygotowaniu ozdób świątecznych i przedstawienia jasełkowego i życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych nadzieją Wigilijnej Nocy i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.
Opiekunowie Koła Caritas:
Diana Piotrowska
Katarzyna Hołda

20.12.2016
Jasełka z kolędowaniem w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach
19.12.2016
Kolędowania Czar19 grudnia w naszej szkole odbył się I etap IV Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolędowania Czar”. Każda klasa zaśpiewała dwie kolędy w języku polskim i jedną w języku angielskim, natomiast wybrani soliści reprezentujący poszczególne klasy prezentowali dwa utwory w języku polskim.
Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom, wykazali się również pomysłowością w doborze utworów, choreografii oraz rekwizytów. Tym trudniejsze zadanie miało jury, które po burzliwych obradach przyznało:
- w kategorii zespołów klasowych:
I miejsce – klasie IIIb
II miejsce – klasie IIb
III miejsce – klasie Ic
- w kategorii solistów:
I miejsce – Dominice Myśliwiec z kl IIIa
II miejsce – ex aequo Wiktorii Schabowskiej z kl Ic i Aleksandrze Mierzwie z kl III b
III miejsce– ex aequo Sandrze Kwaśny z kl Ic i Marii Kwaśnej z kl IIb

Diana Piotrowska

16.12.2016
Wizyta w Domu Dziecka„Z wizytą w Domu Dziecka w Rzuchowej” 16 grudnia br. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach działający w Szkolnym Kole Caritas odwiedzili Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Promyk” w Rzuchowej. Młodzież przywiozła dzieciom przebywającym w placówce stroiki i prezenty zebrane wcześniej przez wszystkie klasy gimnazjum w ramach akcji „Paczka do Domu Dziecka” i konkursu „Ekstra Klasa”. Tym razem naszą wizytę wzbogaciły jasełka przygotowane przez klasy II b i III b pod kierownictwem p. Katarzyny Hołdy i p. Diany Piotrowskiej. Przedstawienie uświetniły kolorowe stroje, kolędy, pastorałki oraz muzyka na żywo wykonywana przez uczniów naszej szkoły - Mateusza Średniawę (kl IIa), Piotra Ciepielowskiego (kl IIIb), Jakuba Gąsiora (kl. IIIb), Dawida Janasa (kl IIb) i Wojciecha Brończyka (kl Ia). Solistki, które towarzyszyły aktorom i dopełniały całość przedstawienia, to Natalia Hering (kl IIb), Maria Kwaśna (IIb), Dominika Myśliwiec (kl IIIa) oraz Aleksandra Mierzwa (kl IIIb).
Dzieci z domu dziecka były zachwycone zarówno prezentami jak i wspaniałym przedstawieniem i wspólnym kolędowaniem, w które zaangażowali się nawet najmłodsi podopieczni placówki.
Tym przedstawieniem i wspólnym kolędowaniem nasza młodzież chciała podzielić się z dziećmi radością płynącą wprost z betlejemskiej szopy, świąteczną atmosferą oraz przesłaniem, że Betlejem może być w każdym z nas, że dobro i miłość do ludzi może przejawiać się w małych, codziennych sprawach, w chwilach ofiarowanym innym. Dlatego też warto się zatrzymać w pędzie codziennych obowiązków i zastanowić nad prawdziwymi wartościami.
Akcja zbierania prezentów oraz wykonywanie ozdób bożonarodzeniowych (choinek, bombek, kartek świątecznych i stroików była koordynowana przez Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole).
Diana Piotrowska

16.12.2016
„CARITAS" - ZNACZY „MIŁOŚĆ",
czyli o jasełkach w grybowskim „szpitaliku"Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. ks. Biskupa Karola Pękali w Grybowie jest jedną z placówek Caritas Diecezji Tarnowskiej mieści się w trzech budynkach kompleksu dworskiego Józefa Hoscha, w centrum miasta. Przeznaczony jest dla 93 kobiet i mężczyzn przewlekle chorych ze schorzeniami układu oddechowego, krążeniowego, ruchu, nerwowego (z wyłączeniem chorób psychicznych). Placówka służy osobom, które ze względu na stan zdrowia i wiek wymagają całodobowej opieki, pielęgnacji, rehabilitacji i koniecznych świadczeń zdrowotnych. Zakład zapewnia również pomieszczenia oraz wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia pacjentów.
Radość pacjentom przynoszą odwiedziny rodzin, znajomych jak również dzieci z różnych szkół i placówek. Uczniowie naszego gimnazjum (uczniowie klasy IIb, IIIb oraz wybrani artyści z innych klas) 16 grudnia 2016r. pod kierunkiem swoich opiekunów - p. Katarzyny Hołdy, p. Diany Piotrowskiej i p. Anny Średniawy zaprezentowali Chorym bożonarodzeniowe jasełka. Umilili czas pięknie zaśpiewanymi kolędami. Nie zabrakło pachnącej lasem choinki. Przystrojona ozdobami wykonanymi przez uczniów będzie stanowić dekorację kaplicy grybowskiego „szpitalika". Nie zapomniano również o świątecznie udekorowanych pierniczkach, rozdanych przez uczniów podopiecznym zakładu. Szkolne Koło Caritas prowadzone przez p. Dianę Piotrowską przygotowało okolicznościowe stroiki, które przyozdobią sale zakładu i umilą czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Widowisko o Bożym Narodzeniu spotkało się z uznaniem podopiecznych zakładu, w imieniu których głos zabrał Dyrektor ks. Paweł Bobrowski. Podziękował młodzieży i nauczycielom - opiekunom za wielkie serce, bezinteresowność, pochwalił ich postawę godną naśladowania.
Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkania uczą młodzież empatii, życzliwości i tolerancji. Osoby starsze stanowią bowiem pomost między teraźniejszością a przeszłością. Osoby chore i niepełnosprawne nie pozwalają nam zapomnieć, że cierpienie wpisuje się na trwałe w sens ludzkiego istnienia. Działania prowadzone przez Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach w ramach wolontariatu stanowią krok w przełamywaniu barier w relacjach z osobami chorymi i niepełnosprawnymi.
Anna Średniawa - dyrektor Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach

10.12.2016
Mecz w MuszynieWychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów a także promując różne formy uczestnictwa w kulturze fizycznej, Uczniowski Klub Sportowy „Junior” działający przy naszej szkole zorganizował wyjazd młodzieży na mecz siatkarskiej Orlen Ligi Polski Cukier Muszynianka Enea – PGE Atom Trefl Sopot, który został rozegrany w sobotę 10 grudnia w Muszynie. Uczniowie przybyli do hali w Muszynie na godzinę przed rozpoczęciem spotkania dzięki czemu mogli przyglądać się rozgrzewce obu drużyn podziwiając ogromną sprawność fizyczną zawodniczek jak również czysto siatkarskie umiejętności. Przebieg i organizacja rozgrzewki uświadomiły widzom jak ważne jest przygotowanie do meczowego wysiłku jak również poważne traktowanie najprostszych elementów. Sam mecz dostarczył wielu sportowych emocji, stał na wysokim poziomie a jego losy ważyły się do ostatnich akcji. Ostateczne zawodniczki Muszynianki, którym chyba wszyscy kibicowaliśmy, pokonały rywalki 3:1. Wyjazd na spotkanie ligowe dostarczył uczniom wielu pozytywnych wrażeń o czym świadczy wyrażona przez jego uczestników chęć powrotu do Muszyny na jedno z kolejnych spotkań w Orlen Lidze. Wycieczka na mecz miała również wymiar integracyjny bowiem wspólnie z uczniami Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach uczestniczyła w niej młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Zborowicach, Zespołu Szkół Niepublicznych w Pławnej oraz ZSOiZ w Ciężkowicach.
Joanna Dziuban

7.12.2016 Zakliczyn
Półfinał Powiatu w Indywidualnym Tenisie StołowymOsłabieni brakiem w swoich szeregach mistrza gminy (Mateusza Średniawy) reprezentanci naszego gimnazjum (Jakub Nowak, Andrzej Gadecki) rywalizowali w Zakliczynie w turnieju półfinałowym. Niestety obyło się bez niespodzianki i żadnemu z nich nie udało się zakwalifikować do dalszego etapu. Obaj przegrali swoje mecze i ostatecznie zostali sklasyfikowani na miejscach 18-24.
Rafał Galas

Projekt Gimnazjalny 2016/2017
Wielcy Polacy XX wiekuJak co roku nasi uczniowie realizują projekt gimnazjalny. Tegoroczna lista tematów i opiekunów wspierających działania uczniów oraz grupy projektowe przedstawia się następująco:
1. Wielcy politycy - opiekun; M. Hołda, D. Kotul
Filip Figas, Anna Michalik, Jakub Synowiec, Natalia Skrabska, Weronika Łucka

2. Wielcy pisarze, poeci – opiekun; L. Ostrowska, A. Jackowska
Agnieszka Szydłowska, Karolina Tabaszewska, Monika Gadecka, Jacek Wantuch, Tomasz Więcek

3. Wielcy muzycy, plastycy – opiekun; A. Hołda, I. Muzyk
Katarzyna Gniadek, Natalia Domek, Tomasz Leśniak, Andrzej Trela, Michał Stanuch
dalej
Admin

1. 12. 2016
,,Słowo bawiło drzewiej, bawi i teraz"...Pod tym mottem odbył się przegląd umiejętności recytatorskich i aktorskich młodych wykonawców. W IV Artystycznym Przeglądzie Lawiny Animuszu, Uczucia, Zdolności APLAUZ w Tarnowie, który miał miejsce 1. 12. 16 r. na scenie Tarnowskiego Centrum Kultury w urokliwych piwnicach na rynku wzięła udział przedstawicielka naszego gimnazjum - ucz. kl. Ic Eliza Trela. Pod opieką nauczycielki jęz. polskiego p. Liliany Ostrowskiej, Eliza przygotowała dwa utwory satyryczne z różnych epok: fragment prozy S. Mrożka ,, Śpiąca królewna " i wiersz A. Fredry ,, Małpa w kąpieli ." Prezentacja ta zajęła 3 miejsce. 1 m. zajął przekomiczny Krzysztof Szczerba z monologiem parodiującym grę aktorską G. Holoubka. 2 m. zajęła ucz. Kinga Mokwa recytująca utwory A. Mickiewicza. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody. Impreza stała na wysokim poziomie artystycznym i dostarczyła wszystkim zebranym uczestnikom niezapomnianych przeżyć.
Liliana Ostrowska

29.11.2016
Pleśna Półfinał Powiatu w Koszykówce ChłopcówBardzo zróżnicowany poziom reprezentowały drużyny biorące udział w turnieju półfinałowym w koszykówce chłopców rozegranym w Pleśnej. Niestety po raz kolejny można było zaobserwować różnicę jaka jest pomiędzy zawodnikami regularnie trenującymi w klubach a resztą. Już nawet jeden gracz potrafił swoimi umiejętnościami zdominować drużynę przeciwną i całkowicie odebrać jej nadzieję na dobry wynik. Drużyna PG Ciężkowice osłabiona brakiem w swoim składzie Piotra Gomułki niestety nie zaliczy tych zawodów do udanych. No cóż, bywają i takie turnieje. Ostateczne wyniki obrazuje poniższe zestawienie. dalej
Rafał Galas

28.11.2016 r. – Ciężkowice
Gminna Gimnazjada Młodzieży w Koszykówce DziewczątReprezentacje trzech szkół przystąpiły do rozegranych 28 listopada zawodów Gminnej Gimnazjady Młodzieży w Koszykówce Dziewcząt. Rywalkami naszych uczennic były gimnazjalistki ze Zborowic i Jastrzębi. Nasza drużyna udanie weszła w turniej pewnie pokonując Zborowice. Niestety w drugim spotkaniu rozgrywanym z Jastrzębią nasze dziewczęta nie potrafiły utrzymać skuteczności z pierwszego meczu, czego efektem była porażka. Ostatecznie po zwycięstwie Jastrzębi nad Zborowicami nasza drużyna zajęła drugie miejsce w zawodach, kończąc rywalizację w ramach Gimnazjady na etapie gminnym. dalej
Joanna Dziuban

23.11.2016
Dyskoteka


23.11.2016 - Ciężkowice
Gminna Gimnazjada Młodzieży w Koszykówce ChłopcówO dość nietypowej godzinie jaką była 12.30 (ze względu na próbne testy) rozpoczął się gminny turniej koszykówki chłopców. Nie przeszkodziło to jednak w dość pewnym zwycięstwie naszej szkolnej drużyny w całych zawodach. W pierwszym meczu wygraliśmy z drużyną ze Zborowic 21:2. W następnym meczu pokonaliśmy ekipę z Jastrzębi w stosunku 10:3 oraz koszykarzy z Pławnej 10:4. Trzeba obiektywnie przyznać, że posiadaliśmy przewagę fizyczną nad przeciwnikiem co w tak specyficznej grze jaką jest koszykówka ma bardzo duże znaczenie. Oczywiście nie ujmując umiejętności czysto techniczno-taktycznych jakie posiadali nasi sportowcy. A byli to: Szczerba Konrad, Gomułka Piotr, Wilga Adrian, Jasiński Kamil, Włudyka Arkadiusz, Laska Kamil, Nowak Jakub, Gucwa Rafał, Padoł Michał, Wantuch Jacek.
Rafał Galas

22.11.2016
Wyjazd do Parku Wodnego w TarnowieWe wtorek 22 listopada odbył się wyjazd rekreacyjno-szkoleniowy do Parku Wodnego w Tarnowie. Gdzie na gimnazjalistów czekały atrakcje wodne największego w mieście basenu krytego. Były to między innymi zjeżdżalnie wodne (największa 90 metrowa), gejzery, rwąca rzeka, specjalistyczne stanowiska do masażu no i oczywiście dwa baseny służące do pływania. Duże zainteresowanie wyjazdem sprawiło, iż prawdopodobnie nie był to ostatni taki wyjazd w tym roku.
Rafał Galas

21.11.2016
Zakliczyn – Półfinał Powiatu w Drużynowym Tenisie StołowymNa miarę swoich aktualnych możliwości spisała się męska drużyna tenisa stołowego (Nowak Jakub, Średniawa Mateusz) i ostatecznie zajęła VII miejsce w półfinale powiatu w drużynowym tenisie stołowym. Niestety rywalizacja na tym poziomie i gra z zawodnikami regularnie trenującymi w klubach sportowych to już zbyt wysokie progi. Były to szybkie zawody gdyż żadnej z ekip (SP,Gimnazja) reprezentującej naszą gminę nie udało się przebić do strefy dającej awans do finałów. W pierwszym meczu przegraliśmy z reprezentacją gimnazjalną z Tuchowa a w drugim z reprezentacją gimnazjum z Rzuchowej. Może za rok… .
Rafał Galas

21.11.2016
Działamy dla wolontariatu„Anioły są takie ciche…
dzielmy się swoim talentem
pomagając innym”

W poniedziałek 21 listopada odbył się kiermasz kartek świątecznych o tematyce bożonarodzeniowej. Szkolne Koło Caritas oraz wszyscy chętni uczniowie spędzili wiele godzin na wykonaniu kartek świątecznych metodą haftu matematycznego. Jest to metoda, która doskonali zdolności matematyczne, manualne jak również rozwija wyobraźnię i zmysły artystyczne. Przez takie działania kształtujemy wrażliwości na potrzeby innych. Opiekunowie w osobie piani K. Hołdy i pani D. Piotrowskiej dziękują wszystkim, którzy włączyli się w tą charytatywną akcję, szczególne podziękowania kierujemy do: Anny Pindery, Julii Raczniak, Julii Musiał, Tomasza Więcka, Natalii Domek, Moniki Gadeckiej, Katarzyny Gniadek, Karoliny Tabaszewskiej, Agnieszki Szydłowskiej, Mirosława Żaby, Andżeliki Bajorek, Filipa Figasa, Magdaleny Tabaszewskiej, Kaji Wojtaczki, Elizy Treli, Wiktorii Schabowskiej, Natalii Majcher, Aleksandry Dziuban, Marioli Florek, Joanny Woźniak.
Admin

18.11.2016
Koncert18 listopada w ZSOiZ w Ciężkowicach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Patrona - Ignacego Jana Paderewskiego. Nasi uczniowie z klas trzech uczestniczyli w tym wydarzeniu, które jak co roku zaskakuje. Oprócz uroczystej akademii, ślubowania odbył się wywiady z trenerem kadry narodowej w trialu p. Tomaszem Kramarczykiem oraz p. Marzeną Ziębą, która zdobyła srebrny medal w podnoszeniu ciężarów. Uwieńczeniem wydarzenia był koncert zespołu "Piękni i Młodzi".

11.11.2016
Święto Niepodległości - Pomnik11 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości pod pomnikiem Ofiar Okupacji Hitlerowskiej lat 1939 – 1945 oraz Terroru NKWD i UB lat 1945-1956 obok Urzędu Gminy. Po przemówieniu P. Przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Szczerby oraz odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje składały wiązanki kwiatów. W imieniu Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach wiązankę złożyli uczniowie kl. IIIb Klaudia Dziuban, Marta Piszczek i Albert Majcher. Bezpośrednio po uroczystości pod pomnikiem zebrani przeszli do ciężkowickiego sanktuarium, by uczestniczyć we Mszy Św. za naszą ojczyznę. Co roku uroczystość ta gromadzi sporo uczestników, jednak tej jesieni zebrały się wprost tłumy, z czego dużą grupę stanowili gimnazjaliści z naszej szkoły.
Wiktoria Schabowska

11.11.2016
Święto Niepodległości - MarszOd czterech lat, dla uczczenia Święta Niepodległości, w Ciężkowicach odbywa się marsz na odcinku Muzeum Przyrodnicze- Dworek Paderewskiego. Jego organizatorem jest CKiP Gminy Ciężkowice. W tegorocznym marszu udział wzięła spora grupa gimnazjalistów pod opieką swoich nauczycieli- P. Dyrektor A. Średniawy, P. D. Kotul, P. D. Piotrowskiej oraz G. Schabowskiej. Po dotarciu na miejsce nasze uczennice A. Bajorek i M. Tabaszewska złożyły w imieniu uczestników marszu wiązankę kwiatów pod pomnikiem I. J. Paderewskiego, a następnie wszyscy udali się na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach. Po powrocie do Muzeum Przyrodniczego nastąpiła wspólna biesiada przy grillu, która była ostatnim akcentem obchodów Święta Niepodległości w naszej gminie.
Gabriela Schabowska

11.11.2016
Święto Niepodległości uroczysta akademia10 listopada br. uczniowie naszej szkoły uczcili Święto Niepodległości uroczystą akademią przygotowaną głównie przez klasę IIIb wraz wychowawczynią P. Małgorzatą Bajorek oraz nauczycielką j. polskiego P. Gabrielą Schabowską. Występ miał charakter montażu słowno- muzycznego pt. „Drogi do wolności” z oprawą artystyczną opracowaną przez P. Artura Hołdę. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym uczennice klasy Ia i Ic wprowadziły słuchaczy w podniosły nastrój pieśnią „Niepodległość- trudne słowo” (duet Żaneta Gaj- Wiktoria Schabowska) oraz wierszem „Ojczyzna” T. Różewicza (Eliza Trela). W dalszej kolejności młodzież z klasy IIIb prezentowała utwory patriotyczne, pełne nadziei i ducha walki, które towarzyszyły kolejnym pokoleniom Polaków w trudnej drodze do niepodległości. Na koniec pojawili się żołnierze Piłsudskiego, a wreszcie i sam Wódz, na którego komendę Legioniści dokonali symbolicznego obalenia muru, znaku stuletniej niewoli, zaborczego uciemiężenia i ucisku. Puentą występu była przejmująca recytacja ucznia klasy IIa Mateusza Średniawy pt.„Leć, orle biały” oraz pieśń pt. „Było ciemno” w wykonaniu Oli Mierzwy. Utwory te, powstałe już w czasach wolności porozbiorowej, uświadomiły młodym słuchaczom ich powinności wobec Ojczyzny, w tym obowiązek pamięci o bohaterach narodowych i twórcach niepodległego państwa. Akademia, pełna powagi i podniosłości, była doskonałą lekcją historii i patriotyzmu. Występ zrobił na uczniach duże wrażenie, a niektóre momenty na pewno na długo pozostaną w pamięci oglądających, np. chwila przewracania zbudowanego z prawdziwych cegieł muru lub rozwijanie olbrzymich płócien w kolorach białym i czerwonym w znak „V”- symbol zwycięstwa. Należy dodać, że dostojeństwa przydawały występującym poważne stroje (długie spódnice, szale, mundury) oraz dominujące kolory bieli i czerwieni obecne w różnych elementach scenografii. Dziękujemy za piękny, wzruszający występ!
Gabriela Schabowska

14.11.2016
Konkurs na logo szkołyZostał rozstrzygnięty konkurs na logo szkoły. Prace konkursowe były bardzo zróżnicowane i każda z nich wyjątkowa. Wybór był trudny, dlatego odbyło się głosowanie elektroniczne. Najlepszą pracę wykonał ks. Dariusz Nowak, który słusznie otrzymał nagrodę z rąk pani dyrektor Anny Średniawy. Gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów.
Admin

8.11.2016r.
Ciężkowice – Gminny Turniej Tenisa StołowegoW dniu 8 listopada została zorganizowana Gminna Gimnazjada Młodzieży w Tenisie Stołowym. Turniej został podzielony na zawody indywidualne i drużynowe, rozgrywane w kategorii chłopców i dziewcząt. Na starcie imprezy stanęło po 16 najlepszych zawodniczek i zawodników reprezentujących wszystkie szkoły gimnazjalne z terenu gminy Ciężkowice. Bardzo dobrze zaprezentowała się w nim męska reprezentacja naszej szkoły, która to wygrała turniej drużynowy. Ponadto w rozgrywkach indywidualnych dwóch naszych uczniów odniosło spory sukces kończąc rozgrywki na miejscach dających awans do dalszego etapu. Mistrzem gminy został Mateusz Średniawa a brązowy medal wywalczył Jakub Nowak. Pozostali reprezentanci zostali sklasyfikowani na miejscu: 9 – Andrzej Gadecki oraz 13- Arkadiusz Włudyka. Nieco słabiej wypadła żeńska reprezentacja gdyż odpadła w etapie eliminacyjnym. Natomiast w turnieju indywidualnym najwyższe miejsce zajęła Marta Piszczek, której brakło jednego zwycięstwa by dostać się do dalszego etapu i ostatecznie zajęła miejsce 5. Pozostałe zawodniczki zostały sklasyfikowane na miejscach: 9 – Natalia Hering, 10 – Aleksandra Mierzwa, 13 – Klaudia Mucha. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy w czasie turnieju. Natomiast drużynie męskiej życzymy powodzenia na etapie powiatowym, gdzie przyjdzie powalczyć z zawodnikami regularnie trenującymi w klubach sportowych.
Rafał Galas

28.10.2016
Lekcja fizyki w Krakowie28 października nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji fizyki w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Lekcja miała charakter warsztatu. W trakcie zajęć uczestnicy poznali budowę poduszkowca i samodzielnie go wykonali. Dziewczyny wykazały się zmysłem artystycznym nawet w tak trudnych warunkach, dzięki czemu ich poduszkowiec był kolorowy. Po omówieniu występujących sił i zależności poduszkowce zostały przetestowane przez każdego ucznia, a nawet opiekunów. Poduszkowce unosiły się kilka centymetrów nad ziemią (wysokość uwarunkowana była dokładnością wykonania oraz rozłożeniem sił) i gwarantowały wspaniały lot. Kolejnym elementem zajęć była ekspozycja „Wokół koła”, umieszczona w zajezdni tramwaju elektrycznego wąskotorowego z 1901 r. Wystawa zawierała około 30 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Poszczególne stanowiska tematycznie dotyczyły różnych dziedzin nauki i życia, ale łączył je wspólny kształt, jakim jest koło. Ta ciekawa i atrakcyjna forma zajęć przypadła wszystkim do gust i pozwoliła zdobyć dodatkową wiedzę. Ponieważ w dniach 27-30 października 2016 odbywały się 20 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, również tam byliśmy. Targi od lat wpisując się w program promocji czytelnictwa i są miejscem spotkań z ciekawymi ludźmi. Wzbogaceni w wiedzę, doświadczenie, książki i zdjęcia z gośćmi specjalnymi (np. Wojciechem Cejrowskim) wróciliśmy do Ciężkowic.
Admin

28.10.2016r. – Burzyn
Powiatowa Gimnazjada w Szachach DrużynowychReprezentacja Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach wzięła udział w rozegranych 28 października w Burzynie powiatowych zawodach szachowych. W tegorocznej edycji Gimnazjady Młodzieży w porównaniu do lat ubiegłych zmianie uległa formuła zawodów. Po raz pierwszy rozegrano bowiem zawody drużynowe. Każda z drużyn składała się z czterech zawodników, wśród których musiała być co najmniej jedna dziewczyna. Drużynę naszej szkoły tworzyli: Wiktor Wolak, Kamil Laska, Damian Kloc i Natalia Popiela. Nasza reprezentacja w zawodach wywalczyła jeden punkt kończąc zawody na dziewiątej pozycji. Jak się okazało większość szkół w swoich szeregach miało zawodników ogranych w wielu turniejach i posiadających kategorie szachowe, stąd tez występ naszej ekipy trzeba rozpatrywać w kategoriach nowego doświadczenia. Trójka z naszych reprezentantów to uczniowie, którzy jeszcze w przyszłym roku będą kontynuować naukę w gimnazjum, więc ich zdobyte doświadczenie powinno zaprocentować w przyszłości. Zwody zakończyły się zwycięstwem gimnazjalistów z Karwodrzy, za którymi uplasowały się drużyny z Szynwałdu i Tuchowa.
Joanna Dziuban

26.10.2016
Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta i Gminy Ciężkowice P. Zbigniewa Jurkiewicza26 października 2016 r. w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach odbyło się podsumowanie gminnego projektu wychowawczo – profilaktycznego pod hasłem „Wolni od brania – zdolni do działania”. Międzyszkolny turniej profilaktyczny odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Ciężkowice pana Zbigniewa Jurkiewicza. Organizatorem turnieju była Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt adresowany był do uczniów gimnazjów z terenu gminy Ciężkowice. W ramach projektu „Wolni od brania- zdolni do działania” szkoły miały za zadanie przeprowadzić działania profilaktyczno – wychowawcze w ramach tzw. „Miesiąca Profilaktyki” trwającego od 19.09 do 18.10. 2016r. Działania szkół zostały udokumentowane w formie prezentacji multimedialnych. Oceny prezentacji multimedialnej dokonała komisja w składzie: p. Beata Weron – Białas, p. Anna Zagała, p. Justyna Zych, p. Łukasz Majcher, p. Leszek Jajko. Ocenie podlegały jakość i różnorodność przedsięwzięć oraz stopień zaangażowania całej społeczności szkolnej w podejmowane działania. Wyniki tej konkurencji przedstawiają się następująco: I miejsce – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach, II miejsce –Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej, III miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Bruśniku, IV miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach, V miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Jastrzębi. Powyższa komisja dokonała również oceny hasła i logo następnego projektu profilaktycznego. Dokonując oceny komisja kierowała się następującymi kryteriami: trafność hasła, pomysł, oryginalność, zgodność hasła i logo oraz estetykę wykonania. Wyniki tej konkurencji przedstawiają się następująco: I miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Jastrzębi, II miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach, III miejsce – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach, IV miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Bruśniku, V miejsce - Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej. Komisja oceniła również prace plastyczne, które wykonywało dwóch uczniów(w parze) z danej szkoły na wylosowany temat, z materiałów dostarczonych przez organizatora. Wyniki tej konkurencji przedstawiają się następująco: I miejsce - Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej (temat pracy: Narkotyki? To mnie nie kręci!) Beata Zając, Katarzyna Nowak; II miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach (Wyloguj się do życia!) Agnieszka Tabiś, Aleksandra Baniak; III miejsce – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach (Aktywnie i zdrowo – przepis na dobry start w życie) Natalia Leśniak, Piotr Ciepielowski; IV miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Jastrzębi (Alkohol STOP – Mogę żyć inaczej) Gabriela Szczepanek, Angelika Jamka; V miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Bruśniku (Hej, małolaty, palenie to same straty!) Tabiś Tomasz, Tomaśko Mariusz. Odrębna komisja w składzie p. Halina Wojna, p. Danuta Wróbel , p. Renata Pilch dokonała oceny prac literackich o tematyce profilaktycznej. Nagrody rzeczowe otrzymali autorzy trzech najlepszych prac. Należą do nich: I miejsce – Kinga Włudyka (Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej), II miejsce – Paulina Motyka (Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach), III miejsce – Klaudia Dziuban (Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach). Punkty zdobyte przez parę uczniów z danej szkoły były sumowane i posłużyły do ustalenia miejsca szkoły w tej konkurencji. Wynik punktowy szkół w konkursie literackim przedstawia się następująco: I miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach( Paulina Motyka, Anita Wojna), II miejsce - Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach(Klaudia Dziuban, Wiktoria Schabowska), III miejsce - Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej (Kinga Włudyka, Mariola Jurkowska), IV miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Jastrzębi (Aleksandra Gwóźdź, Nikodem Kuk), V miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Bruśniku (Natalia Jurkiewicz, Gabriela Mastalerz). Kolejną konkurencją konkursową była gra terenowa. Dwóch uczniów z danej szkoły pod nadzorem swojego opiekuna miało za zadanie dotrzeć do wyznaczonych na mapie punktów i rozwiązać zadania o tematyce profilaktycznej. Punkty kontrolne zostały umieszczone w następujących instytucjach: Urząd Gminy (p. Liliana Ostrowska), Komisariat Policji (p. Krystyna Żaba), Ośrodek Rehabilitacyjny w Ciężkowicach (p. Małgorzata Ciepiela), Gabinet Pedagoga w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach (p. Anna Pierz) Muzeum Przyrodnicze (p. Małgorzata Brataniec). Wyniki tej konkurencji przedstawiają się następująco: I miejsce – Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach (Agnieszka Szydłowska, Marta Piszczek), II miejsce – Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej(Bartosz Drogoś, Patryk Schabowski), III miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Bruśniku (Natalia Kucharska, Jakub Kuropatwa), IV miejsce – Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach (Małgorzata Myszor, Kacper Jaśkiewicz), V miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Jastrzębi (Natalia Haraf, Krystian Kwaśny). W każdej z powyższych konkurencji punkty były przyznawane następująco: I miejsce – 5 punktów, II miejsce – 4 punkty, III miejsce – 3 punkty, IV miejsce – 2 punkty, V miejsce – 1 punkt. I miejsce w Turnieju i Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ciężkowice zdobyło Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach, II miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Zborowicach, III miejsce - Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej, IV miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Jastrzębi, V miejsce - Publiczne Gimnazjum w ZSP w Bruśniku. Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Gminy Ciężkowice Panu Zbigniewowi Jurkiewiczowi za honorowy patronat nad tegorocznym Turniejem. Członkom komisji konkursowych za rzetelną i obiektywną ocenę prac i konkurencji turniejowych. Panu Wojciechowi Sankowi za pomoc w organizacji i udostępnienie obiektów Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Dziękujemy również nauczycielom – opiekunom drużyn reprezentujących gimnazja z terenu naszej gminy: p. Magdalenie Piwowar – Guo, p. Barbarze Padoł, p. Magdalenie Pater, p. …. Haraf – Mruk , P. Rafałowi Galasowi - za opiekę nad młodzieżą podczas Gry Terenowej. Instytucjom , w których znajdowały się punkty kontrolne za życzliwość i przychylność wobec działań profilaktycznych szkół. Podziękowania kieruję również pod adresem nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach. Dziękuję P. Małgorzacie Bajorek – za przygotowanie Gry Terenowej, P. Gabrieli Schabowskiej – za pomoc w organizacji Turnieju i przygotowanie Konkursu Literackiego, P. Malgorzacie Ciepieli za pomoc w organizacji turnieju. Dziękuję również nauczycielom PG w Ciężkowicach , przyjmującym młodzież w poszczególnych punktach kontrolnych podczas Gry Terenowej. Dziękuję Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za przekazane środki na organizację tegorocznego turnieju profilaktycznego. Dziękuję sponsorom: p. Janowi Baniakowi, p. Danucie Drapała – Szerląg (Delikatesy Centrum w Bogoniowicach), p. Annie Zwolennik (Sklep odzieżowy „Gracja”), P. Annie Znamirowskiej (Piekarnia „Anka”), p. Januszowi Pasławskiemu (Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Ciężkowicach), p. Robertowi Gajowi (Sklep chemiczno – przemysłowy w Ciężkowicach) za udzielenie wsparcia w organizacji tegorocznego turnieju. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem młodzieży biorącej udział w Gminnym Projekcie Profilaktyczno – Wychowawczym „Wolni od brania – zdolni do działania”. Reprezentantom szkół gratuluję udanego udziału, pozostałej młodzieży gimnazjalnej zaangażowania i twórczego działania. Mam nadzieję, że wszelkie działania profilaktyczno – wychowawcze podjęte w szkołach zaowocują właściwą postawą „wolności” w obliczu zagrożeń we współczesnym świecie.
Dyrektor PG w Ciężkowicach Anna Średniawa

25.10.2016
Oświęcim i PszczynaW dniu 25.10.2016 Uczniowie klasy IIIA, IIIB Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach oraz klasy III Zespołu Szkół w Bruśniku byli na wycieczce w Oświęcimiu i Pszczynie. Celem wycieczki było poznanie historii Zamku w Pszczynie i dziejów jego założycieli oraz późniejszych właścicieli, spacer po Parku Pszczyńskim i Stajniach Pszczyńskich, poznanie Miejsca Pamięci Narodowej - Nazistowskiego Niemieckiego Obozu Zagłady w Oświęcimiu i Brzezince, uzupełnienie wiedzy dotyczącej II wojny światowej i holokaustu, kształtowanie emocjonalnych postaw przywiązania do kraju ojczystego, do dziedzictwa kulturowego oraz Integracja zespołów klasowych z Publicznego Gimnazjum z Ciężkowic i Zespołu Szkół Publicznych z Bruśnika.
Małgorzata Bajorek

„Miesiąc Profilaktyki”
w Publicznym Gimnazjum w CiężkowicachNasza szkoła realizowała projekt profilaktyczno – wychowawczy „Wolni od brania – zdolni do działania”. Nasi uczniowie bardzo aktywnie i kreatywnie uczestniczyli w wielu obszarach, które pokrótce przedstawiamy poniżej.
1. W każdej klasie w ramach lekcji takich jak godzina wychowawcza, wdż, chemia, biologia, informatyka, wychowanie fizyczne odbyły się pogadanki, prelekcje, pokazy multimedialne na temat uzależnień.
2. Każda klasa przygotowała gazetkę lub inną dekorację na temat uzależnień, chorób cywilizacyjnych oraz instytucji działających na rzecz zdrowia i profilaktyki.
3. 4.10.2016r. odbyła się szkolna dyskoteka, podczas której Samorząd Uczniowski zaprezentował kolegom program edukacyjny „Jak dobrze się bawić bez używek”. W ramach tego przedsięwzięcia przedstawiono prezentację multimedialną oraz zaproponowano ciekawe formy zabawy bez „wspomagaczy” - alkoholu i narkotyków.
4. Każda klasa ze swym wychowawcą wykonała specjalne zadanie, które przybliżało tematykę profilaktyczną i podnosiło świadomość ogółu uczniów na temat uzależnień.
Klasa Ia przygotowała ankietę. Dotyczyła ona palenia papierosów i spożywania alkoholu przez uczniów klas trzecich naszego gimnazjum. Wnioski:
- systematycznie podejmować w szkole działania zapobiegające paleniu papierosów.
- propagować szkodliwość nikotyny i alkoholu wśród młodzieży przez spotkania z pedagogiem, psychologiem, policjantem.
Klasa Ib przygotowała na szkolnej tablicy informacyjnej hasło projektu, które przez cały miesiąc stanowiło dekorację głównego korytarza szkoły i przypominało o podjętych przez szkołę zadaniach.
Klasa Ic przygotowała scenkę przedstawiającą zjawisko przemocy oraz skutki i objawy zażywania narkotyków i picia alkoholu.
Klasa IIa uczestniczyła w pogadance na temat anoreksji i bulimii, którą prowadziła pielęgniarka, następnie wykonała prezentację multimedialną o głównych zagrożeniach czyhających na młodzież w wieku gimnazjalnym. Przygotowała również poczęstunek promujący zdrową żywność.
Klasa II b przygotowała ulotki oraz przypinki mówiące o szkodliwych skutkach palenia papierosów, które rozdawała rodzicom podczas zebrania wywiadowczego, dzieciom i dorosłym w miejscach publicznych Ciężkowic. Uczestniczyli w projekcji filmu o skutkach złej diety. Ponadto wykonali dwie gazetki tematyczne: "Dziękuję nie palę" i "Nie dla..."
Klasa IIIa przeprowadziła w szkole akcję propagującą zdrowe odżywianie. Wykonała gazetkę szkolną na temat różnych diet, częstowała nauczycieli i kolegów specjałami zdrowej kuchni, opracowała „menu dla gimnazjalisty”.
Klasa III b przygotowała ulotki profilaktyczne własnego projektu, które następnie rozdawała w miejscach publicznych Ciężkowic. Opracowali ciekawe rebusy o tematyce profilaktycznej.
5. Uczniowie PGC propagowali zdrowy tryb życia, wolny od nałogów, w środowisku Ciężkowic. Byliśmy z ulotkami i przypinkami m.in. w Urzędzie Gminy, w Banku, w Szkole Podstawowej, na Rynku.
6. 29.09.2016r. podczas zebrania wywiadowczego odbyła się prelekcja z pokazem multimedialnym na temat cyberprzemocy przeprowadzona przez aspirant sztabową Komendy Miejskiej w Tarnowie, panią Agnieszkę Seyrhuber pracującą w zespole do spraw nieletnich oraz młodszego aspiranta Pana Waldemara Kopka.
7. W ramach przygotowania do Gminnego Turnieju Profilaktycznego odbyły się w szkole konkursy:
- Konkurs literacki (z udziałem 16 uczniów)
- Konkurs plastyczny (z udziałem 10 uczniów)
- Konkurs wiedzy o uzależnieniach (z udziałem 21 uczniów )
8. Zostały przeprowadzone dwa turnieje sportowe pod hasłem: „Od nałogów nas odciąga gra w ping-ponga” (tenis stołowy) oraz „Daj mata uzależnieniom” (szachy)
9. 21.10.2016r odbyło się podsumowanie „Miesiąca Profilaktyki”. W tym dniu klasa Ic przedstawiła scenkę profilaktyczną, klasa II a częstowała zdrowymi przekąskami, sokami własnego autorstwa. Ponadto każda klasa prezentowała sprawozdania z podjętych działań. Pani dyrektor mgr Anna Średniawa ogłosiła wyniki szkolnych konkursów i turniejów oraz wręczyła nagrody.
Admin

Projekt profilaktyczno – wychowawczy „Wolni od brania – zdolni do działania”

Materiały, na podstawie których należy przygotować się do szkolnych konkursów o tematyce profilaktycznej, w tym do turnieju wiedzy o zagrożeniach we współczesnym świecie, konkursu literackiego i plastycznego.
Gabriela Schabowska
pobierz ...regulamin
materiały 1...dalej materiały 2...dalej

24.10.2016r. – Ciężkowice
Gminna Gimnazjada Szachowa24 października został rozegrany gminny turniej szachowy w ramach Gimnazjady Młodzieży. Zawody chociaż rozgrywane w formule indywidualnej miały na celu wyłonić najlepszą czteroosobową szkolną drużynę która reprezentować będzie gminę w zawodach powiatowych. Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach w turnieju gminnym reprezentowane było przez 11 zawodników. W sumie w rywalizacji udział wzięło 21 uczniów łącznie chłopców i dziewcząt. Po rozegraniu 7 turniejowych rund wszystkich sklasyfikowano w jednej formule a następnie przeprowadzono odrębną klasyfikację dziewcząt. Kolejnym elementem klasyfikacji było wyłonienie najlepszej drużyny. W tym celu zsumowano punkty zdobyte przez czterech najwyżej sklasyfikowanych reprezentantów każdej ze szkół z założeniem, że wśród nich musiała znaleźć się przynajmniej jedna dziewczyna. Zawody okazały się udane dla naszej szkoły bowiem najlepszym szachistą w gminie został Wiktor Wolak a na trzecim miejscu turniej ukończył Kamil Laska. Wyniki pozostałych naszych uczniów pozwoliły również na zwycięstwo naszego gimnazjum w klasyfikacji drużynowej. dalej...
Joanna Dziuban

21. 10. 2016 - Ratuszu w Ciężkowicach
Audycja muzyczna21 października 2016 r. w Ratuszu w Ciężkowicach odbyła się audycja muzyczna pod nazwą „Wieczór duetów”. Wśród występujących nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Uczennica kl. Ia Żaneta Gaj oraz uczennice kl. Ic Wiktoria Schabowska i Magdalena Tabaszewska grały na skrzypcach w duecie ze swoim nauczycielem P. Wojciechem Witkiem, zaś grę na pianinie pod czujnym okiem P. Tomasza Tabaszewskiego zaprezentował uczeń kl. Ia Wojciech Brończyk. Występy naszych uczniów oglądała P. Dyrektor Anna Średniawa oraz P. Gabriela Schabowska.
Wiktoria Schabowska

21.10.2016r. – Ciężkowice
Szkolny Profilaktyczny Turniej Szachowy
„Daj Mata Uzależnieniom”

21 października w ramach Miesiąca Profilaktyki został rozegrany w naszej szkole turniej szachowy pod hasłem „Daj Mata Uzależnieniom”. W turnieju udział wzięło 25 uczniów naszego gimnazjum, którzy przy okazji rywalizowali o miejsce w reprezentacji szkoły na gminne zawody szachowe Gimnazjady Młodzieży. Wśród wszystkich uczestników turnieju do rywalizacji przystąpiły cztery dziewczyny grające wspólnie z chłopcami jednak sklasyfikowane w ostatecznej klasyfikacji w odrębnej kategorii. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Wiktor Wolak, który wygrał wszystkie swoje pojedynki. Kolejne dwie lokaty przypadły zawodnikom, którzy w pięciorundowej rywalizacji zgromadzili po cztery punkty a o miejscu w turniejowej tabeli decydowały współczynniki pomocnicze. I tak drugie miejsce zajął Kamil Laska, trzecie Tomasz Więcek. Najlepszą wśród dziewcząt okazała się Aleksandra Mierzwa gromadząc w turnieju podobnie jak chłopcy z miejsc 2-3 cztery punkty. Drugie miejsce w klasyfikacji dziewcząt zajęła Natalia Popiela a trzecie Marta Piszczek. Joanna Dziuban

20.10.2016
Szkolny Konkurs Wiedzy Profilaktycznej "Wolni od brania - zdolni do działania"

Szkolny konkurs wiedzy na temat zdrowia, uzależnień i profilaktyki z nim związanej został zorganizowany 20 października 2016r, w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach z okazji Miesiąca Profilaktyki. Konkurs ten skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły a udział w nim wzięło 22 osoby. Każdy uczestnik etapu szkolnego miał do rozwiązania w ciągu 60 minut test wiedzy oparty na udostępnionych wcześniej materiałach oraz wiedzy zdobytej na lekcjach. Maksymalnie uczestnik mógł zdobyć 55 punktów. Uczniowie z dwóch pierwszych miejsc mieli reprezentować Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach w Gminnym Turnieju Profilaktycznym. Najlepsze wyniki i tym samym kwalifikacje do etapu gminnego zdobyły Szydłowska Agnieszka uczennica klasy IIa (45p) oraz Marta Piszczek uczennica klasy IIIb (44p), trzecie miejsce zdobyła uczennica klasy Ia Martyna Udała z 41p. Prace uczniów oceniała komisja w składzie p. Irena Muzyk nauczyciel biologii oraz p. Małgorzata Ciepiela pedagog szkolny.
Lista uczestników konkursu wiedzy profilaktycznej:
Kl. I.A Gaj Żaneta 40p, Ptaszkowski Szymon 22p , Florek Mariola 31p, Udała Weronika 41p
Kl. I.B Kacper Kamiński 33p, Katarzyna Szczerba 33p, Klaudia Mucha 23p
Kl. I.C Baniak Daria 33p, Trela Eliza 33p, Wojtaczka Kaja 30p Kl.II.A Filip Figas 28p, Postawa Magdalena 39p Kl.II.B Szydłowska Agnieszka 45p, Tabaszewska Karolina 34p, Więcek Tomasz 33p, Kl.III.A Słowik Weronika 31p, Roman Justyna 31p, Trela Maria 37p Kl.III.B Piszczek Marta 44p, Majcher Albert 44p, Uchwat Katarzyna 26p, Babral Michał 25p. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Pani Dyrektor Anna Średniawa, na apelu podsumowującym miesiąc profilaktyki w naszej szkole w dniu 21 X 2016r. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Małgorzata Ciepiela

20.10.2016
Ciężkowice – Szkolny turniej tenisa stołowego„Od nałogów nas odciąga gra w ping ponga” – pod takim hasłem 20 października w hali sportowej w Ciężkowicach odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. Był on częścią projektu profilaktyczno-wychowawczego „Wolni od brania - zdolni do działania”. Jednocześnie stał się rundą eliminacyjną wyłaniającą reprezentację naszego gimnazjum na zawody szczebla gminnego. Został on podzielony na dwa oddzielne turnieje w których rywalizowały osobno dziewczęta i chłopcy. Same rozgrywki został przeprowadzone systemem do dwóch porażek przez co rozegranych zostało ponad 80 meczów tenisowych. Wśród 21 zawodniczek jakie stanęły na starcie imprezy najlepszą okazała się Marta Piszczek (IIIB) przed Natalią Hering (IIB) i Klaudią Muchą (IB). Na kolejnych miejscach zostały sklasyfikowane : Aleksandra Mierzwa (IIIB) –IV miejsce, Monika Gadecka (IIB), Maria Kwaśna (IIB) miejsca V-VI. Na turniej chłopców wstawiło się 23 zawodników a wśród nich najlepszym tenisistą okazał się Mateusz Średniawa (IIA) drugie miejsce wywalczył Jakub Nowak (IIIB) trzecie Andrzej Gadecki (IIIB). Dalsza kolejność to IVmiejsce Arkadiusza Włudyki (IIIA) a na miejscach V-VI zostali sklasyfikowani ex aequo Jakub Burkot (IIA) oraz Jacek Wantuch (IIB). Najlepsi zawodnicy oprócz przepustki do zawodów gminnych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Natomiast duża frekwencja na zawodach przekonała organizatorów o potrzebie organizacji podobnej imprezy w niedalekiej przyszłości.
Rafał Galas

19.10.2016r. Tuchów
Powiatowy Półfinał w Halowej Piłce Nożnej ChłopcówPo zwycięstwie w zawodach gminnych nasza reprezentacja wzięła udział w zawodach półfinałowych w Tuchowie. Na starcie stanęło 6 drużyn reprezentujących gminy południowej części powiatu tarnowskiego. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki i wyrównany. Wszystkie mecze grupowe kończyły się jednobramkową wygraną lub remisem. Bramki padały dosłownie na sekundy przed końcowym gwizdkiem.
Rafał Galas dalej

18.10.2016
Konkurs LiterackiDnia 18 października 2016r. w naszej szkole odbył się konkurs literacki o tematyce profilaktycznej. Wzięli w nim udział następujący uczniowie: Klaudia Dziuban, Wiktoria Schabowska, Sylwia Jamka, Martyna Udała, Natalia Leśniak, Maria Trela, Eliza Trela, Anna Pindera, Dominika Myśliwiec, Wiktor Wolak, Filip Figas, Martyna Radzik, Alicja Wiatr. Organizatorem konkursu była p. Anna Jackowska. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Jackowska, p. Gabriela Schabowska, p. Lilianna Ostrowska dokonała wyboru najlepszych prac:
I miejsce – Sylwia Jamka (kl. I a), Wiktoria Schabowska (kl. I c)
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Martyna Udała (kl. 1a), Klaudia Dziuban (kl. 3b)
Decyzją komisji do gminnego konkursu literackiego zakwalifikowano dwie osoby: Klaudię Dziuban i Wiktorię Schabowską. W Gminnym Turnieju Klaudia Dziuban zajęła III miejsce za pracę pt.„Czy było warto…?”, zaś praca Wiktorii Schabowskiej pt. „Przyjaźń zwycięży wszystko” zajęła IV miejsce. Po zsumowaniu wyników obu prac nasze uczennice zajęły II miejsce w ogólnej klasyfikacji szkół w tej konkurencji turniejowej. Gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów. Poniżej prezentujemy nagrodzoną pracę Klaudii Dziuban.
Czy było warto …?

18.10.2016
Szkolny Konkurs PlastycznySzkolny Konkurs Plastyczny został zorganizowany w naszej szkole z okazji Miesiąca Profilaktyki. Konkurs ten skierowany był do wszystkich uczniów Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach. Chętni uczniowie dobierali się w pary i wspólnie mieli wykonać pracę plastyczną o formacie A2, dowolna a techniką na temat profilaktyki. W konkursie wzięło udział 3 pary, ich prace oceniła komisja w składzie p. Artur Hołda nauczyciel sztuki oraz Małgorzata Ciepiela pedagog szkolny. Zwycięska para reprezentowała gimnazjum w Gminnym Turnieju Profilaktycznym w konkursie plastycznym. Pierwsze miejsce zajęła praca uczennic z klasy IIIa Natalii Leśniak i Dominiki Myśliwiec, drugie miejsce uczennice z klasy Ia Martyna Udała oraz Sylwia Jamka i trzecie miejsce także dla uczennic z klasy Ia Justyny Hołdy i Natalii Majcher. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Małgorzata Ciepiela

17.10.2016
72 rocznica śmierci żołnierzy Armii Krajowej- batalionu " Barbara"Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach uczcili 72- rocznicę śmierci żołnierzy Armii Krajowej- batalionu " Barbara", którzy zginęli 17 października 1944 roku na Dąbrach. Gimnazjaliści wysłuchali montażu słowno- muzycznego upamiętniającego tragiczne wydarzenia, minutą ciszy uczcili pamięć poległych Partyzantów, złożyli również kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą znajdującą sie na rogu naszej szkoły. Nie zapominajmy, że wśród poległych byli Leon i Marian Łuczkiewiczowie, a ich imię nosi ulica, przy której znajduje się nasze gimnazjum.
Anna Jackowska

16.10.2016
Uroczystości w Rzepienniku StrzyżewskimW niedzielę 16 października 2016 roku w Dąbrach, miejscowości Rzepiennik Strzyżewski odbyły się uroczystości upamiętniające ostatni bój trzeciego samodzielnego plutonu dywersyjnego - Regina II. Uroczystości patriotyczne są wpisane w tradycję naszej szkoły, dlatego również w tych wydarzeniach uczestniczyliśmy.13.10.2016
Dzień Edukacji Narodowej13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klas pierwszych, pod opieką swoich wychowawczyń we współpracy z Panią Gabrielą Schabowską oraz Panem Arturem Hołdą. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy gimnazjum a także zaproszeni goście: nauczyciele emeryci z byłym Panem Dyrektorem Mirosławem Muzykiem i przedstawicielki ASPO z Panią Dyrektor mgr Anną Zagałą. Po przywitaniu zebranych Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum mgr Anna Średniawa i prowadzący uroczystość uczniowie zaprosili na część artystyczną. Na wstępie piękne życzenia dla Pani Dyrektor uświetniła piosenka pt. „Ale jestem” w wykonaniu Wiktorii Janas z klasy I a, a muzyczną dedykację dla ks. Dariusza Nowaka „Ave Maria” zaprezentowała grając na skrzypcach Żaneta Gaj z klasy I a. Paniom od historii zadedykowano pokaz mody przez epoki w wykonaniu uczennic z klasy I c. Piękne historyczne stroje, fryzury, muzyka, choreografia i uroda modelek zachwyciły wszystkich gości. W dalszej części akademii panie polonistki wsłuchiwały się w brawurowe wykonanie piosenki z repertuaru Anny German pt. „Tańczące Eurydyki” w opracowaniu Wiktorii Schabowskiej z klasy I c, a nauczyciele przedmiotów artystycznych mogli zobaczyć taniec współczesny w wykonaniu dwóch par z klasy I a: Marioli i Adriana Florków oraz Joanny Wożniak i Wojciecha Brończyka. Paniom uczącym matematyki, Eliza Trela z klasy Ic zadedykowała wspaniały wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt.: Liczba Pi”. Jego treść i wykonanie pokazało, że matematyka naprawdę jest królową nauk. O moment zadumy postarała się uczennica klasy I c Sandra Kwaśny, która dla pań uczących przedmiotów przyrodniczych zaśpiewała piękną piosenkę „Pamiętajcie o ogrodach”. W dalszej części nastąpiła szybka zmiana dekoracji i uczniowie z klasy I b przedstawili dwie humorystyczne scenki „z życia klasy”, w których pokazali sposoby jak skutecznie zwolnić się z lekcji oraz uniknąć zapowiedzianego sprawdzianu. Ta cześć programu została zadedykowania paniom uczącym techniki i informatyki. Nauczyciele wychowania fizycznego podziwiali wspaniały układ akrobatyczny przygotowany przez Sylwię Baniak i Justynę Gucwę z klasy I c, a panie uczące języków obcych wsłuchały się w słowa piosenki pt. „We are the world” w wykonaniu chórku szkolnego. „Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku, jest wykształcenie” – to motto towarzyszyło życzeniom dla wszystkich nauczycieli i wychowawców, którzy pracowali w naszej szkole, a obecnie są na zasłużonej emeryturze. Serdeczne podziękowania za trud i wysiłek skierowano również dla pani pedagog, pani sekretarki, obsługi i wszystkich pracowników szkoły. Po gromkim odśpiewaniu „Sto lat” uczniowie wręczyli nauczycielom, wychowawcom i zaproszonym gościom piękne jesienne kwiaty – wrzosy. Życzenia złożyła również Rada Rodziców. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła wyróżniającym się nauczycielom nagrody Dyrektora Szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej, życząc wszystkim satysfakcji z pracy i odnoszenia dalszych sukcesów. Nagrodę otrzymali: M. Bajorek, K. Hołda, K. Żaba, A. Hołda, A. Pierz, A. Jackowska, R. Galas, M. Ciepiela, J. Dziuban, G. Schabowska, L. Ostrowska.
Józefa Jachymczyk

10.10.2016
Podróżnik

10 października w naszej szkole gościł podróżnik, który tym razem opowiadał o AMAZONII. Uczniowie mieli okazję poznać mało znany zakątek świata – selvę - wiecznie zielony las równikowy porastający prawie połowę Ameryki Południowej . Podróżnik prezentował zdjęcia z ekspedycji po najdłuższej rzece świata Amazonce i przyległych do niej wiosek indiańskich. Młodzież dowiedziała się o życiu Indian i Białych w Amazonii , sposobach gospodarowania w lasach deszczowych i co najważniejsze o środowisku naturalnym regionu. Byli zadowoleni z prezentacji i zapewne gimnazjaliści chętnie wezmą udział w kolejnym spotkaniach organizowanych przez grupę Trzask.pl, które odbędzie się w marcu.
Małgorzata Bajorek

10, 11 października 2016 - Ciężkowice
Gminna Gimnazjada w piłce nożnej halowejW poniedziałek i wtorek w hali sportowo-rekreacyjnej w Ciężkowicach odbyły się gminne zawody w piłce nożnej halowej. W pierwszym dniu odbył się turniej chłopców w którym to bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszego gimnazjum. Piłkarze po wygraniu wszystkich meczów zdobyli pierwsze miejsce i jednocześnie przepustkę do dalszego etapu rozgrywek. Wyniki poszczególnych spotkań:
Ciężkowice – Zborowice 2:1 (Laska K. x2)
Ciężkowice – Jastrzębia 2:0 (Laska K. , Szczerba K.)
Ciężkowice – Pławna 1:0 (Laska K.)
PG Ciężkowice reprezentowali: Wilga Adrian, Gąsior Jakub, Gomułka Piotr, Szczerba Konrad, Włudyka Adrian, Laska Kamil, Nowak Jakub, Padoł Michał, Janas Dawid, Średniawa Mateusz, Gurgul Kamil, Gurgul Jakub.
W drugim dniu zmagań sportowych na parkiecie zameldowały się dziewczęta. Im jednak nie udało się powtórzyć sukcesu chłopców. Po bardzo wyrównanej grze, o czym świadczą wyniki, zostały sklasyfikowane na 5 miejscu.
Wyniki turnieju dziewcząt:
Ciężkowice – Bruśnik 0:0
Ciężkowice – Jastrzębia 0:1
Ciężkowice – Pławna 0:1
Ciężkowice – Zborowice 0:1
PG Ciężkowice reprezentowały: Kwaśna Martyna, Wojtarowicz Patrycja, Piszczek Marta, Mierzwa Aleksandra, Kwaśna Maria, Kwaśna Izabela, Gadecka Monika, Musiał Julia, Rojek Maria, Florek Mariola, Skrabska Aleksandra, Wietecha Magdalena, Mastalska Katarzyna Cały turniej wygrała reprezentacja Gimnazjum Jastrzębia i to ona będzie reprezentować gminę w dalszym etapie rozgrywek piłki nożnej halowej dziewcząt.
Rafał Galas

4.10.2016
DyskotekaDnia 04.10.2016 roku o godzinie 15.00 w naszej szkole odbyła się dyskoteka powitalna dla klas pierwszych. Tradycyjnie nasi nowi uczniowie zostali przywitani konkursami, gdzie udział musieli brać wraz ze swoimi wychowawcami. Po miłym rozpoczęciu zabawy został wyświetlony pokaz slajdów poświęcony projektowi profilaktyczno - wychowawczemu, który nosi tytuł ,,Wolni od brania - zdolni do działania'', mający na celu uświadomić nas o zagrożeniach we współczesnym świecie. Urokowi zabawy tanecznej dodawał dym oraz kolorowe światła będące doskonałym dopełnieniem udanego spędzonego wolnego czasu przez naszych uczniów. W każdej klasie znajdował się poczęstunek dla młodzieży. Zabawa w najlepsze trwała do godziny 19.00, po zakończonej imprezie wszyscy udali się do swoich domów.
Martyna Kwaśna

29.09.2016r. – Tarnów,
Powiatowa Szkolna Indywidualna Liga LA

29 września na lekkoatletycznym stadionie TOSiR w Tanowie –Mościcach rozegrano powiatowe zawody Gimnazjady Młodzieży w Szkolnej Indywidualnej Lidze LA. W rywalizacji udział wzięła 16-osobowa reprezentacja naszego Gimnazjum. Nasi uczniowie startowali w pięciu konkurencjach dziewcząt i chłopców notując w nich kilka bardzo dobrych rezultatów. Najlepszym wynikiem spośród naszych reprezentantów może poszczycić się Sylwia Jamka, która w biegu na 600 m zajęła drugie miejsce. Sylwia uzyskała czas 2’00,7 sek. a do pierwszego miejsca zabrakło jej zaledwie 0,4 sekundy. Bardzo dobrze zaprezentował się również Jacek Wantuch w biegu na 1000 m.
Joanna Dziuban dalej

27.09.2016 r. - Ciężkowice
Gminna Gimnazjada Młodzieży w Indywidualnej Szkolnej Lidze LA i Biegach Przełajowych

27 września uczniowie naszej szkoły zainaugurowali sportowe współzawodnictwo na etapie gminnym. Okazją do tego były lekkoatletyczne zawody rozgrywane w ramach szkolnej Ligi LA Małopolskiej Gimnazjady Młodzieży oraz Gminne Biegi Przełajowe. Zawody okazały się udane dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach, którzy wywalczyli szesnaście kwalifikacji do wyższego szczebla rywalizacji. Mistrzami gminy zostali: Patrycja Wojtarowicz w pchnięciu kulą, Arkadiusz Włudyka - również w pchnięciu kulą i Jacek Wantuch w biegu przełajowym. Drugie miejsca zajęli: Katarzyna Uchwat (bieg na 100 m i skok w dal) Dominika Myśliwiec (bieg na 300 m), Aleksandra Skrabska (bieg przełajowy) Kamil Laska (bieg na 300 m), Wiktor Wolak (pchnięcie kulą), Arkadiusz Włudyka (skok w dal). Ponadto na podium stawali: Izabela Kwaśna (pchnięcie kulą), Aleksandra Skrabska (skok w dal), Sylwia Jamka (bieg przełajowy), Michał Padoł (bieg na 300 m), Jacek Wantuch (pchnięcie kulą) Kamil Gurgul (skok w dal), Konrad Szczerba (bieg przełajowy).
Joanna Dziuban dalej

22.09.2016
Wycieczka do Ojcowa22 września, w dniu równonocy klasy drugie udały się do Ojcowa. Gdzie swoją trasę wycieczkową rano, w ostatnich godzinach astronomicznego lata przy wspaniałej pogodzie, rozpoczęły od Zamku na Pieskowej Skale. Zamek obecnie po renowacji określany jest jako perła polskiego renesansu, jedyny który w tak dobrym stanie przetrwał na szlaku Orlich Gniazd. Zgromadzona ekspozycja w komnatach zamkowych była wspaniałą lekcją historii jak również religii. Do zamku przylega park krajobrazowy w pobliżu, którego znajduje się wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, a u podnóża zamku kompleks pięciu stawów przepływowych z XVI wieku będący obecnie ostoją płazów. Z powodu niezbyt dużej odległości Ojców – Ciężkowice nasz przewodnik zachęcał młodych aby w okresie godowym zabezpieczali teren jako wolontariusze. Dalsza trasa naszej wycieczki odbywała się Doliną Prądnika. Niezliczone okazy świata zwierząt i roślinności przy słynnych okazach skalnych takich jak: Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Rękawica, Góra Koronna, Brama Krakowska czy Ciasne Skałki. Uwieńczeniem naszej trasy była Jaskinia Łokietka z bramą o wzorze pajęczyny, która związana jest z piękną legendą. W drodze powrotnej nasi uczniowie dostali dodatkowe zadanie od przewodnika, pana Grzegorza, a mianowicie policzenie jaka została wykonana praca na trasie wycieczki i o ile zwiększyła się energia potencjalna każdego uczestnika po wyjściu na najwyższe wzniesienie. W wesołych nastrojach i z piosenką wróciliśmy do domu z wycieczki, która z krajoznawczej stała się ciekawą interdyscyplinarną przygodą.

21.09.2016
Wyniki Wyborów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2016/2017W dniu 21 września 2016 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu uczniowskiego, które przebiegły zgodnie z procedurami. Wydano 127 kart do głosowania. Ważnych głosów było 123, nieważnych 4. Wyniki głosowania przedstawiają się następująco;20.09.2016
Wycieczka po Beskidzie SądeckimW dniach 19 – 20.09.2016 uczniowie klasy IIIB pod opieką p. Małgorzaty Bajorek i p. Diany Piotrowskiej byli na wycieczce klasowej Piwnicznej I Muszynie. Celem wyjazdu było poznanie walorów kulturowych i historycznych Beskidu Sądeckiego, poznanie możliwości spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku w niedalekiej okolicy i oczywiście integracja zespołu klasowego. Pierwszy dzień naszej eskapady był wyzwaniem. Pogoda nie ułatwiała zdobycia szczytu Eliaszówki 1023 m n.p.m. położonego na polsko-słowackiej granicy , bo Beskidy skąpane były we mgle. Gimnazjaliści jednak, jak zaprawieni turyści pokonali napotkane trudności, swoje fizyczne ograniczenia i dotarli na szczyt, z którego miał rozpościerać się wspaniały widok ale niestety nie tym razem. Po wyczerpującym dniu był gril, śpiew, gitara i tańce. Drugi dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Muszyny nazywanej miastem ogrodów. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w grze miejskiej i w nieco inny, niestandardowy sposób poznawać atrakcje miejscowości. Widzieliśmy Ogrody Biblijne, Sensoryczne, Magiczne, weszliśmy na Basztę, na której są ruiny zamku z XIV w., spacerowaliśmy po Rynku, wzdłuż Popradu, Szczawnika i Muszynki. Przewodnicy, którzy towarzyszyli nam w każdym dniu przybliżyli nam historię, kulturę, geografię regionu. Mam nadzieję, iż każdy uczestnik wycieczki został ubogacony nowym doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą.
Wychowawca kl IIIB, Małgorzata Bajorek

18.09.2016
Pomnik na Zawodziu w ZborowicachDnia 18 września 2016 r. o godz. 10 00 odbyła się w Zborowicach uroczystość patriotyczno – religijna poświęcona pamięci poległych żołnierzy i mieszkańców Zawodzia, którzy zginęli podczas „Akcji pod Pławną” 14 września 1944r. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie ZSP w Zborowicach zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony problematyce wojennej. W intencji poległych w „Akcji pod Pławną” została odprawiona uroczysta Msza Św., podczas której kazanie wygłosił ks. Andrzej Berdzik . Głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice Pan Zbigniew Jurkiewicz oraz przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy AK Pani Elżbieta Zięba. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej im. Jana Muchy z Ciężkowic. Warto nadmienić, że jej członkami są również uczniowie PG w Ciężkowicach.---- ---- ---- ---- ---- ----